Od početka ove godine, 12 žena u Srbiji ubijeno je od strane partnera, supružnika ili članova porodice.
U prethodnih 14 godina, crna statistika pokazuje da je u porodično-partnerskom nasilju život izgubilo više od 430 žena.
Nadležni najavljuju izmene zakona koje bi mogle doprineti boljoj zaštiti žrtava i smanjenju ovakvih tragedija.
Jedan od najskorijih slučajeva dogodio se u selu kod Bajine Bašte, gde je muškarac ubio bivšu partnerku i sina. Iako je prethodno prijavljivan za nasilje i pravosnažno osuđen u martu ove godine na uslovnu kaznu od šest meseci, tragedija nije sprečena.
Kazna je postala pravosnažna u aprilu, ali je jasno da u nekim slučajevima ovakav odgovor sistema nije dovoljan.
Ministarka bez portfelja zadužena za rodnu ravnopravnost i borbu protiv nasilja nad ženama, Tatjana Macura, najavila je da će do kraja godine biti usvojene izmene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici.
"Nadam se da će institucije koje su na prvoj liniji zaštite žrtava, kao i predstavnici civilnog sektora koji nude licencirane usluge, aktivno učestvovati u ovom procesu, podeliti iskustva i komentare sa Ministarstvom pravde. Vrata mog kabineta su za to otvorena, poručila je Macura.
Nadležni apeluju na žrtve da ne ćute, da se obrate policiji, centrima za socijalni rad, tužilaštvu, ali i prijateljima i komšijama. Isti apel upućen je i svima koji znaju da neko trpi nasilje.
"Svaki postupak iza kojeg stoji loša namera treba odmah podeliti sa nekim ko može da pomogne, jer može da spreči tragediju", istakao je ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
On je dodao da policija uvek proverava da li je bilo propusta u postupanju institucija, bilo da se radi o sudovima, tužilaštvima ili socijalnim službama.
Statistika pokazuje da su nasilnici u većini slučajeva muškarci između 31 i 50 godina, dok profil žrtve varira - nasilje se dešava u velikim gradovima i manjim sredinama podjednako.
U Jagodini je, na primer, prošle godine prijavljeno čak 360 slučajeva porodičnog nasilja, što znači da je gotovo svakog dana jedna žena tražila pomoć.
Letnji meseci predstavljaju posebno težak period za žrtve
"Kada su temperature visoke, nasilje postaje intenzivnije i često ima tragične posledice. Samo u poslednjih nekoliko dana zabeležena su tri ozbiljna slučaja. U jednom, žena je jedva preživela požar koji je izazvao njen partner. Posebno zabrinjava što su nasilnici u tim slučajevima imali 70 i više godina, što ranije nije bio čest slučaj", kaže Biserka Jakovljević, direktorka Centra za socijalni rad.
Prošle godine zabeleženo je 17 slučajeva femicida, dok je najteža godina bila 2013, kada je u porodičnom nasilju ubijeno čak 46 žena i devojčica.
(M.A./EUpravo zato/rts.rs)