Kako sve više sektora brine o životnoj sredini, tu ne treba da bude zaobiđena ni muzička industrija.
Izvođači, posebno tokom velikih turneja, poznati su po prekomernoj potrošnji i visokim emisijama ugljen-dioksida. Ipak, ima primera koji žele da pokažu drugačije i da je moguće učiniti svet boljim mestom za život.
Među njima su i bendovi Koldplej (Coldplay) i Mesiv Atek (Massive Attack) koji dokazuju da se uživanje u muzici može ostvariti bez ugrožavanja planete.
Pevačica Tejlor Svift je često na udaru kritika jer koristi privatne avione i velike, energetski zahtevne produkcije. Samo u 2022. godini, njeni letovi privatnim avionom trajali su ukupno skoro 16 dana, dok je za njenu turneju Eras iskorišćeno 80 kamiona za transport opreme.
Ipak, ona je nenadmašna kada su u pitanju nastupi - samo njena britanska turneja je toj zemlji doprinela sa dodatnih milijardu funti.
Massive Attack planira još od 2018. godine da organizuje koncert u skladu sa principima održivosti, a u martu su to i sproveli u delo u Bristolu kroz festival "Act 1.5".
U potpunosti se zasnivao na obnovljivoj energiji, a događaj je pažljivo osmišljen da umanji ekološki otisak i posluži kao model za buduće muzičke festivale.
Kako je Massive Attack postavio nove standarde u smislu održivosti?
Elektronski sastav iz Bristola je svojim festivalom postavio nove standarde u muzičkoj industriji. U trenutku kada su koncerti pod sve većim pritiskom zbog svog ekološkog uticaja, bend je dokazao da koncerti mogu istovremeno da budu spektakularni i energetski efikasni. Umesto da samo govore o klimatskoj krizi, oni su preduzeli konkretne korake i izazvali celu industriju da promeni način na koji se festivali organizuju.
Kompletan događaj napajan je obnovljivim izvorima energije, koristeći velike baterijske sisteme punjene solarnom i vetroenergijom, čime je potpuno eliminisana potreba za dizel-generatorima. Samo ova mera sprečila je emisiju hiljada kilograma CO₂. Kako je rekao Robert Del Naja: “Ne treba da pričamo o klimatskoj krizi – treba da delujemo.”
Ovo nije prvi put da Massive Attack koristio svoju platformu za aktivizam. Od finansiranja istraživanja o ugljeničnom otisku muzičke industrije do zalaganja protiv rata i nepravde, bend dosledno spaja umetnost sa angažovanošću. Njihov nedavni EP "Ceasefire", objavljen u znak podrške organizaciji Lekari bez granica u Gazi, još je jedan takav primer. Sav prihod od EP-a je doniran za medicinsku pomoć.
Massive Attack je tokom festivala "Act 1.5" primenio sledeće ekološke mere:
- Festival je bio zero waste (bez otpada) i u potpunosti zasnovan na obnovljivoj energiji
- Prioritet je dat lokalnim posetiocima
- Omogućen je besplatan prevoz električnim autobusima i uvedena je stroga zabrana dolaska automobilima
- Scenografija i produkcija smanjeni su na samo dva kamiona
- Korišćeni su kompostabilni toaleti koji pretvaraju urin u fosfor za ponovnu upotrebu
- Posetiocima je bila dostupna isključivo veganska hrana
- Čaše za jednokratnu upotrebu su bile zabranjene
- Prihodi festivala iskorišćeni su za sadnju 19.000 novih stabala
Coldplay je imao podijum koji generiše energiju
Istovremeno, Coldplay je pre nekoliko meseci objavio plan od 12 tačaka za održivost, kojim su emisije ugljen-dioksida na njihovoj turneji smanjene za impresivnih 59 odsto.
- Uveli su plesni podijum koji generiše energiju dok ljudi plešu
- Publika je mogla da koristi bicikle za proizvodnju energije za baterije koje su napajale koncert
- Posadili su sedam miliona stabala
- Održali su 18 koncerata u 2023. godini koristeći isključivo prenosive baterijske sisteme
- Smanjili su emisije CO₂ za više od 3.000 tona kupovinom održivog avio-goriva (SAF)
Nema šta, zadat je veliki zadatak mnogim drugim izvođačima koji bi ubuduće mogli da razmisle o tome koliko zagađuju planetu.
(EUpravo zato)