Danas obeležavamo Božić, rođenje Isusa Hrista. Ovaj dan smatra se najradosnijim praznikom u hrišćanstvu, a običaji koji ga prate su živopisni i raznoliki, dok simbolizuju sreću, zdravlje i blagostanje. Osim Srbije, Božić se 7. januara proslavlja u još nekolicini zemalja.

U našem narodu se veruje da, ukoliko ste se sa nekim posvađali, pozovite ga i pomirite se, jer jedna od najcenjenijih hrišćanskih vrlina jeste praštanje, a ukoliko nekom nešto dugujete, izmirite taj dug jer se veruje da ćete u suprtonom preko cele godine dugovati ili da ćete sa nekim biti u svađi.

Kako je Božić porodični praznik, za danas važi da porodica bude na okupu, a da se u goste ne ide već se ostaj kod kuće, dok se u goste odlazi drugog dana, kod rodbine i prijatelja.

Božićna trpeza
Mondo Božićna trpeza

Ljudi se na današnji dan ne pozdravljaju uobičajeno već sa "Hristos se rodi" i "Vaistinu se rodi".

Božićna liturgija služi se u svim hramovima, pričešćuju se oni koji su postili, a posle službe u crkvi se prima nafora i to je prvo što se pojede na Božić.

Običaj je da u kuću dolazi "položajnik" koji se smatra "specijalnim gostom" jer prvi u kuću ulazi na Božić. On prema nepisanom pravilu, u kuću dolazi sam, a simbol je sreće i radosti za domaćine i njihov dom.

Ko sve slavi Božić 7. januara?

Osim Srbije, Božić 7. januara slave Belorusija, Crna Gora, Kazahstan, Severna Makedonija, Rusija, Eritreja, Gruzija, Etiopija i Moldavija, kao i pravoslavci u Izraelu i Egiptu.

Hrišćani u ovih 13 država slave rođenje Isusa Hrista po julijanskom kalendaru, za razliku od većine, koja ovaj dan obeležava po gregorijanskom.

Julijanski kalendar nastao je pod vladavinom Julija Cezara 35. godina pre Hrista i bio je u širokoj upotrebi pre uvođenja gregorijanskog kalendara, koji je 1582. predložio latinski papa Grgur Rimski.

Božićna česnica

Božićna česnica je neizostavni deo božićne tradicije. 

To je pogača koju domaćica zamesi ujutru, a sprema se na različite načine, od slane do slatke sa grožđicama i limunom, dok se negde u nju stavljaju i orasi. Obavezno se u testo stavi "preprana" kovanica ili dukat, a ukućani sa radošću i nestrpljenjem očekuju da saznaju kome se "zapao" novac jer se on smatra prosperitetom i verovanjem da će dobitniku doneti blagostanje i posebnu sreću u ovoj godini.

Dukat iz božićne česnice
MONDO/Stefan Stojanović Veruje se da će dobitnika dukata ili novčića iz česnice tokom cele godine pratiti uspeh i blagostanje

Smatra se da na današnji dan treba biti veseo, vedar i dobro raspoložen, dok je rasprava i svađa nešto što je na Božić potpuno neprihvatljivo.

"Valja se" na Božić nešto i pokloniti, naročito deci i bližnjima, a to su obično slatkiši, voće ili po neka novčanica.

Božićna trpeza
Mondo Božićna trpeza trebalo bi da bude svečana, a kako je ovo porodični praznik, očekuje se da za stolom bude cela porodica

Različiti običaji širom Evrope

Kao i u našoj zemlji, u Crnoj Gori položajnik prvi ulazi u kuću, nakon čega ukućani mogu da se goste mesom. Tokom božićnog obroka porodica lomi veknu hleba sa novčićem u njoj. Nekada je bilo nezaobilazno pevanje uz gusle.

U Severnoj Makedoniji se na porodično ognjište na Badnje veče donosi se tradicionalno hrastovo drvo (badnik), a božićni obroci se obično sastoje od pečenog praseta i drugih svečanih jela, a slavlje traje tri dana.

U Rusiji se obično na Badnje veče jede 12 jela koja predstavljaju 12 apostola, uključujući supu od cvekle, ribu i punjeni kupus. Vernici 7. januara idu u crkvu i uživaju u božićnoj gozbi.

Neke domaćice pripremaju i božićni hleb agnjec – kolač od biskvitnog testa u obliku jagnjeta, koji se preliva belim šećerom.

Porodice u Gruziji na Božić izlaze na ulice u masovnu šetnju kako bi proslavile rođenje Hristovo i čestitale jedne drugima. Ova šetnja se zove Alilo, a tom prilikom vernici su obučeni u posebnu svečanu odeću. Oni čestitaju jedni drugima praznik i najmlađima dele slatkiše.

Božićna jelka (čičalaki) napravljena je od mekanog materijala, a njene grane su ukovrdžane. Ponekad se umesto nje može videti grana lešnika koja je oblikovana kao drvo života i ukrašena slatkišima i voćem. Ipak, sve je popularnija jelka kakva se viđa na Zapadu.

(M.A./EUpravo zato)