Od 2021. do 2024. godine, izdaci za odbranu u zemljama EU porasli su za više od 30 odsto, dok je broj oglasa za posao u odbrani nadmašio opšti trend na tržištu. Francuska, Nemačka i Ujedinjeno Kraljevstvo pojavile su se kao ključni centri za regrutaciju, sa interesovanjem kandidata koje raste širom Evrope, posebno u svetlu rata u Ukrajini i tenzija na Bliskom istoku.
Države članice Evropske unije povećale su izdatke za odbranu sa 214 milijardi evra u 2021. na procenjenih 326 milijardi evra u 2024. godini što je skok od više od 30 odsto, prema izveštaju Evropske odbrambene agencije (EDA).
Ovaj rast je takođe doveo do značajnog povećanja potražnje za radnicima u odbrani. Prema Indeed-u, oglasi za posao u odbrani nadmašuju opšte trendove na tržištu od 2022. godine, a zapošljavanje u Francuskoj, Nemačkoj i Ujedinjenom Kraljevstvu beleži posebno snažan rast.
Geopolitička nestabilnost, posebno ruska invazija na Ukrajinu, kao i eskalacija sukoba između Izraela i Irana, dodatno su pojačali fokus evropskih zemalja na bezbednost što se direktno odražava na tržištu rada.
Nakon pandemijskog pada 2020. godine, oglasi za posao su počeli da rastu, ali se 2022. godine sektor odbrane značajno izdvojio. Do novembra 2022. godine, broj oglasa u ovom sektoru bio je dvostruko veći nego 2021. godine. Iako je od tada došlo do blagog pada, broj oglasa je i dalje 41 odsto iznad nivoa iz 2021. godine, dok je ukupno tržište rada u padu.
Važno je napomenuti da ovi oglasi ne uključuju vojne pozicije, već samo poslove u privatnim kompanijama – inženjere, programere, rukovodioce proizvodnje i druge stručnjake.
Interesovanje raste posebno u Nemačkoj
Ekonomistkinja u Indeed Hiring Lab-u, Virdžinija Sondergeld, ističe da je od izbijanja rata u Ukrajini interesovanje za poslove u odbrani poraslo posebno u Nemačkoj. Tamo se broj pretraga za poslove u odbrani utrostručio između januara i marta 2022. godine i ostao je visok do danas.
"Geopolitičke tenzije menjaju percepciju javnosti i privlače nove talente", kaže Sondergeld. Ona naglašava da bi dugoročna državna ulaganja u sektor mogla dovesti do njegovog trajnog jačanja na evropskom tržištu rada.
Francuska dominira oglasima za posao u odbrani
Francuska trenutno prednjači sa 43 odsto svih oglasa u evropskim kompanijama u odbrambenoj industriji, iako je to pad u odnosu na 57 odsto u 2020. godini. Nemačka i Velika Britanija slede sa po 17 odsto. Udeo ostalih evropskih zemalja povećao se sa 7 odsto na 23 odsto, što ukazuje na veću geografsku diverzifikaciju zaposlenja.
Koje su pozicije najtraženije?
U Velikoj Britaniji, programeri su najtraženiji talenti u odbrambenom sektoru sa udelom od 14,5 odsto svih oglasa. Francuska prednjači u potražnji za industrijskim inženjerstvom (19 odsto), dok Nemačka beleži rast u softverskom, mašinskom inženjerstvu i upravljanju proizvodnjom.
Zanimljivo je da, kako se broj oglasa za klasične IT poslove u Evropi smanjuje, odbrambeni sektor postaje nova prilika za stručnjake u ovim oblastima.
Veće porudžbine, više poslova
Dr Kale Hakansson iz Švedskog instituta za odbranu direktno povezuje ovaj rast sa povećanjem vojne potrošnje širom Evrope.
"Rastući broj porudžbina i povećani proizvodni kapaciteti znače više radnih mesta u sektoru", kaže on, piše Euronews.
U Švedskoj, na primer, kompanija za odbranu Saab postaje jedan od najpoželjnijih poslodavaca među mladim inženjerima.
S obzirom na to da NATO zahteva od zemalja članica da ulažu najmanje 2 odsto BDP-a u odbranu, a bezbednosni izazovi se i dalje povećavaju, jasno je da će odbrambeni sektor nastaviti da raste i sve više se takmičiti sa tradicionalno atraktivnim sektorima poput IT-a.
(EUpravo zato/Euronews)