Mađarski parlament odobrio je zakon kojim će započeti jednogodišnji proces povlačenja zemlje iz Međunarodnog krivičnog suda (MKS) pošto vlada premijera Viktora Orbana smatra da je ova institucija "politička".

Orbanova vlada najavila je taj potez 3. aprila, nedugo nakon što je izraelski premijer Benjamin Netanjahu bio u Mađarskoj u državnoj poseti, prkoseći nalogu za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda.

Iz MKS-a su izrazili zabrinutost zbog tog poteza.

MKS je osnovan pre više od dve decenije kako bi procesuirao optužene za ratne zločine, zločine protiv čovečnosti i genocid.

Orban je u aprilu rekao da MKS "više nije nepristran sud i sud vladavine prava, već politički sud".

Mađarska je odbla da uhapsi izraelskog premijera i opisala nalog za hapšenjem "sramotnim".

Mađarska je, inače, jedna od zemalja osnivača MKS-a i ratifikovala je osnivački dokument 2001. godine, ali zakon nikad nije proglašen.

Zakon o povlačenju Mađarske usvojen je u utorak s 134 glas za i 37 protiv.

"Mađarska odlučno odbacuje korišćenje međunarodnih organizacija, posebno krivičnih sudova, kao instrumenata političkog uticaja", navodi se u nacrtu zakona koji je podneo potpredsednik vlade Žolt Semen.

Netanjahu je mađarsku odluku opisao "smelom i principijelnom odlukom".

Izraelski premijer se tereti za ratne zločine u Gazi dok Izrael nastavlja da širi svoju vojnu operaciju u palestinskoj enklavi. Netanjahu poriče te optužbe.

Povlačenje Mađarske iz MKS-a će stupiti na snagu godinu dana nakon što glavni sekretar Ujedinjenih nacija primi pisano obaveštenje o odluci.

(EUpravo zato/Index.hr)