Prema najnovijem izveštaju organizacije SIGMA, Državna revizorska institucija je dobila odlične ocene u oblasti kontrole državnih finansija. To znači da je Srbija napravila veliki napredak u praćenju kako se troši novac građana i da je njen sistem provere na visokom nivou.

U saopštenju Ministarstva za evropske integracije navodi se sledeće: 

U Izveštaju SIGMA o oceni principa javne uprave Republike Srbije za 2024. godinu rad Državne revizorske institucije - DRI u oblasti eksterne revizije dobio je najviše ocene.

"Principi javne uprave" predstavljaju sveobuhvatan okvir standarda koji, u skladu sa pravnim tekovinama EU, međunarodnim propisima i najboljim evropskim i međunarodnim praksama, za države kandidate za članstvo u Evropskoj uniji među kojima je Srbija, čine smernice za njenu reformu u pravcu moderne, transparentne i održive uprave po meri građana i privrede.

Drzavna revizorska institucija
Foto: SIGMA/DRI/MEI

SIGMA

SIGMA je organizacija koju su osnovale Evropska unija i OECD, a njen zadatak je da prati kako rade državne institucije u zemljama koje žele da postanu članice EU. Njihovi izveštaji su važni jer pokazuju koliko je neka država spremna da posluje po pravilima Evropske unije.

Državna revizorska institucija (DRI)

Posebna institucija koja se bavi stalnim proveravanjem načina na koji država troši novac zove se Državna revizorska institucija (DRI). Njihov posao je da kontrolišu da li se novac iz budžeta koristi pravilno i da li su sve odluke o trošenju donete po zakonu.

Dobre ocene za DRI znače da Srbija ide u dobrom pravcu – da je trošenje javnog novca pod kontrolom i da institucije rade transparentno.

Takođe, izveštaj organizacije SIGMA o stanju "na terenu" ulazi u Godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku.

Vodeća pozicija na Zapadnom Balkanu

Kako SIGMA navodi u izveštaju, Državna revizorska institucija (DRI) ostvaruje dobar učinak i ima vodeću poziciju na Zapadnom Balkanu, a bliže angažovanje sa parlamentom učinilo bi njen rad još efikasnijim.

"Godišnji izveštaj SIGMA-e je još jednom prepoznao rad DRI kao regionalnog lidera u oblasti eksterne revizije", istakao je dr Duško Pejović, predsednik Državne revizorske institucije i generalni državni revizor, piše na sajtu ove institucije.

Oblast eksterne revizije ocenjuje se kroz bodovanje indikatora pod rednim brojem 31 – "Adekvatnost zakonskog okvira za eksternu reviziju i efektivnost eksterne revizije u praksi" i DRI je ostvarila 91 od ukupno 100 bodova, što je ponovo stavlja na mesto lidera u regionu s obzirom da se vrednost ovog indikatora kod ostalih ocenjenih vrhovnih revizorskih institucija (VRI) kreće u rasponu od 73 do 82.

U okviru navedenog indikatora, boduje se devet podindikatora, i to:

  • Ustavna, zakonska, organizaciona i upravljačka nezavisnost VRI – DRI je ostvarila 18.8 od 20 bodova;
  • Adekvatnost i obuhvat nadležnosti VRI i usklađenost sa INTOSAI okvirom profesionalnih saopštenja i standarda – DRI je ostvarila 10 od 10 bodova;
  • Upravljanje i rukovođenje VRI – DRI je ostvarila 10 od 10 bodova;
  • Usklađenost metodologije revizije sa ISSAI standardima / Revizije su sprovedene u skladu sa ISSAI standardima – DRI je ostvarila 10 od 10 bodova;
  • Upravljanje kvalitetom VRI – DRI je ostvarila 10 od 10 bodova;
  • Izveštavanje i praćenje sprovođenja preporuka revizije – DRI je ostvarila 7.9 od 10 bodova;
  • Sprovođenje preporuka revizije – DRI je ostvarila 10 od 10 bodova;
  • Angažovanje i komunikacija VRI sa eksternim zainteresovanim stranama – DRI je ostvarila 3.8 od 5 bodova;
  • Korišćenje izveštaja VRI od strane zakonodavne vlasti – ostvareno je 5 od 10 bodova.

Od devet podindikatora, DRI je čak za pet podindikatora dobila maksimalan broj bodova, što je doprinelo da eksterna revizija ponovo bude najbolje ocenjena oblast u Srbiji.

"SIGMA je prepoznala doprinos DRI u oblasti upravljanja javnim finansijama, što će obezbediti dalji napredak Srbije na putu evrointegracija", poručio je dr Pejović.

(EUpravo zato/MEI/DRI)