Evropski parlament je usvojio Godišnji izveštaj za 2024. godinu o sprovođenju Zajedničke spoljne i bezbednosne politike (ZSBB), potvrdio je predsedavajući Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta Dejvid Mekalister, dodajući da to potvrđuje njegovu ključnu ulogu u oblikovanju i nadgledanju spoljne politike Evropske unije.
"Kao što je ustanovljeno Lisabonskim ugovorom, ova rezolucija je ključni instrument kroz koji Parlament vrši svoje ojačano pravo nadzora u spoljnim delovanjima. Ona ne samo da ocenjuje događaje iz prethodne godine, već takođe pruža strateški pravac Visokom predstavniku i Komisiji, postavljajući jasne prioritete za trenutni legislatvni period i dalje", poručio je Mekalister.
Izveštaj ističe važnost odlučne, disciplinovane i asertivne spoljne politike EU u suočavanju sa velikim geopolitičkim izazovima, među kojima je najistaknutiji ruska agresija na Ukrajinu, konflikti na Bliskom istoku i rastuća konkurencija velikih sila. Posebno je naglašeno da Evropska unija mora biti sposobna da ispuni i brani svoje strateške ciljeve na međunarodnoj sceni.
U središtu ovog izveštaja nalazi se odgovor EU na Rusiju koja je u toku rata protiv Ukrajine.
"Evropski parlament najoštrije osuđuje eskalaciju ruskih napada na civilnu infrastrukturu, otmicu ukrajinske dece i sistematske pokušaje podrivanja međunarodnog prava. EU i njene članice moraju značajno povećati humanitarnu, vojnu i finansijsku podršku Ukrajini. Parlament je takođe bio jasan u podršci punoj upotrebi zamrznutih ruskih sredstava za obnovu Ukrajine. Odgovor EU na ovaj rat nije samo čin solidarnosti – to je test naše kredibilnosti kao globalnog aktera posvećenog međunarodnom poretku zasnovanom na pravilima", izjavio je predsedavajući Odbora za spoljne poslove EP.
Izveštaj takođe pozdravlja otvaranje pregovora o pristupanju sa Ukrajinom, Moldavijom i Bosnom i Hercegovinom i navodi da je proširenje EU geostrateška investicija koja zahteva kontinuiranu posvećenost i EU i zemljama kandidatima na njihovim putevima pristupanja. Izveštaj takođe izražava duboku zabrinutost zbog demokratskog opadanja u Gruziji i ponašanja na njenim izborima 2024. godine.
"Ojačavanje kredibiliteta EU takođe zahteva principijelnu diplomatiju i jače međunarodne partnerstva. Odnosi sa Turskom moraju ostati uslovljeni usklađenošću sa vrednostima EU i ZSBB. EU mora intenzivirati angažman sa južnim susedstvom, produbiti političke i ekonomske veze u Centralnoj Aziji i ojačati prisustvo u Indo-Pacifiku. Povećana saradnja sa NATO i drugim partnerima ostaje ključna za zaštitu zajedničkih interesa i obezbeđivanje globalne stabilnosti", istakao je.
Gledajući unapred, Mekalister je naveo da Evropski parlament postavlja jasne ciljeve za ZSBB za 2025. godinu, da se adresiraju globalne posledice ruske agresije, suprotstavi rastu autoritarne moći i ojača strateški suverenitet EU kako bi odbranila međunarodni poredak zasnovan na pravilima. Parlament iznosi jasnu i proaktivnu spoljnopolitičku viziju.
"Potvrđujemo odgovornost da delujemo kao principijelan i efikasan globalni akter – čvrsto se zalažući za mir, demokratiju i multilateralizam u sve nesigurnijem svetu", zaključio je na kraju.
(EUpravo zato.rs)