Dejvid Mekalister, nemački političar na čelu Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta (AFET) vodioje današnju sednicu ovog tela pred kojim je po prvi put u ulozi komesarke za proširenje govorila Marta Kos. Na sednici su poslanici, zajendo sa Kos, razmatrali reforme koje su sprovedene u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu*, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Srbiji, Gruziji, Moldaviji, Ukrajini i Turskoj.

Svoje utiske o ovoj sednici Mekalister je podelio sa portalom EUpravo zato.

Kako je rekao, bila je ovo prva poseta komesarke za proširenje Marte Kos Odboru za spoljne poslove Evropskog parlamenta i bila je to dobra razmena mišljenja.

"Imali smo visoku participaciju učesnika i mnogo pitanja je postavljeno. Komesarka je bila jasnog stava da je nova Komisija posvećena proširenju EU sa deset zemalja koje su se deklarisale kao zainteresovane da postanu članice Evropske unije", kaže Mekalister za naš portal.

Naravno, kako kaže, one se ovim putem kreću veoma različitim brzinama i generalno, Evropski parlament i države članice podržavaju Evropsku komisiju.

"Mi znamo koliko je važan proces proširenja i ovo je jedan od najvažnijih političkih alata", zaključio je nemački političar.

Podsetimo, 14. januara (utorak) održana je sednica Odbora za spoljnu politiku Evropskog parlamenta kom je prisustvovala komesarka Marta Kos i poslanici. Sednica se sastojala iz uvodnog govora Kosove u kojem je istakla da je napredak zemalja koje su u procesu pregovora za pridruživanje EU generalno veliki i vidljiv, ali i da ima zemalja koje su u ovom procesu nazadovale.

Ona je naglasila da je proces proširenja dug i težak, kako za zemlje kandidate, tako i za EU i zemlje članice.

"Politika proširenja EU sada daje novu, do sada u poslednjih 10 godina, najveću šansu zemljama kandidatima za članstvo u EU, kroz mere podrške reformama, pre svega kroz Plan rasta, ali i druge mere", kazala je Marta Kos.

Priliku da govore imali su i poslanici iz ovog Odbora. Svaki od njih imao je po minut da govori ili pita, a preplitale su se raznolike teme koje se tiču procesa pristupanja zemalja kandidata Evropske unije.

(EUpravo zato)