Tenzije u Gruziji se ne smiruju. Sinić su ponovo organizovani protesti , dok su okupljeni najavljivali da će provesti noć ispred parlamenta kako bi se njihov glas čuo, optužujući i dalje  populističku vladu za nameštanje rezultata oktobarskih izbora.

Odbijanje učešća u skupštinskim aktivnostima najavili su i članovi opozicionih partija.

Protest će trajati celu noć i sutra moraju da čuju naš glas, da su ovi izbori namešteni i da oni (vladajuća partija Gruzijskog sna) nemaju legitimitet gruzijskog naroda i legitimitet međunarodne zajednice", rekao je lider koalicija Nacionalnog pokreta Jedinstvo, Katia Dekanoidze.

Inače, u Gruziji se tenzije ne stišavaju. Organizuju se danonoćni protesti u Tbilisiju posle izbora održanih 26. oktobra koji su zadržali vladajuću prorusku partiju Gruzijski san na vlasti.

Osnivač stranke, milijarder Bidžina Ivanišvil, obogatio se u Rusiji, a kritičari su ga optužili da postaje sve autoritarniji i naginje ka Moskvi.

Protivnici kažu da je glasanje bilo namešteno i sumnjiče susednu Rusiju za mešanje u izbore.

Mnogi Gruzijci su takođe posmatrali izbore kao referendum o nastojanju zemlje da se pridruži Evropskoj uniji.

Centralna izborna komisija saopštila je da je Gruzijski san osvojio oko 54 odsto glasova i da su partijski lideri odbacili tvrdnje opozicije o prevari na biralištima.

Evropski posmatrači izbora rekli su da su izbori protekli u atmosferi "podele" koju su obeležili slučajevi podmićivanja, kupovine glasova, dvostrukog glasanja i fizičkog nasilja.

Vraćanje unazad 

Proevropska predsednica Salome Zurabičvili, koja je odbacila ishod izbora, izjavila je ranije ovog meseca da će se žaliti na rezultat izbora Ustavnom sudu.

Zurabičvili, koji zauzima uglavnom ceremonijalnu funkciju, rekao je da je Gruzija postala žrtva pritiska Moskve, koja zauzima tvrd stav protiv pridruživanja postsovjetskih zemalja EU.

EU je suspendovala proces podnošenja zahteva Gruzije za članstvo na neodređeno vreme u junu nakon što je parlament zemlje usvojio zakon kojim se od organizacija koje dobijaju više od 20 odsto sredstava iz inostranstva zahteva da se registruju kao "organizacije koje ostvaruju interese strane sile", slično ruskom zakonu koji je nekada bio diskredituju i ograničavaju organizacije koje kritikuju vladu.

Stranka je takođe progurala zakone slične onima koje koristi Kremlj za suzbijanje slobode govora i LGBTK+ prava.

(M.A./EUpravo zato/euronews.com)