Kada je najbogatiji Gruzijac prvi put počeo da se bavi politikom pre 12 godina, zavetovao se da će "zadiviti Evropu" demokratijom koju će doneti u ovu državu na Crnom moru.

Međutim, Bidzina Ivanišvili (68), osnivač vladajuće partije i milijarder, uradio je, kako tvrde kritičari, sasvim suprotno - poveo je zemlju ka međunarodnoj izolaciji dok je ograničio moć političkih protivnika.

Evropski parlament je ovog meseca pozvao na sankcije protiv ovog tajkuna optužujući ga da "podriva demokratiju" jer Gruziju vodi ka Rusiji.

Njegova stranka Gruzijski san je osvojila najviše glasova na parlamentarnim izborima održanim 26. oktobra što je rezultiralo i velikim protestima jer mnogi smatraju da se zemlja time udaljava od evropske budućnosti. Proruski Gruzijski san je osvojio više od 54 odsto glasova iako ankete pokazuju da 80 odsto građana želi da zemlja pristupi Evropskoj uniji.

Ko je Bidžina Ivanišvili?

Rođen u siromašnoj porodici u selu Čorvila, u zapadnom delu Gruzije, Ivanišvili se devedesetih godina obogatio u Rusiji nakon što su brojna sovjetska preduzeća privatizovana.

Njegovo bogatstvo se danas procenjuje na 4,9 milijardi dolara, a prema magazinu Forbs to je šestina gruzijskog BDP-a. Ivanišvili poseduje i francusko državljanstvo.

Nakon što je osnovao političku partiju, 2012. je postao premijer Gruzije. Služio je nešto više od godinu dana kada je odlučio da se ipak povuče iz politike.

Prošle godine se ipak vratio kao počasni predsednik Gruzijskog sna, preuzimajući tako ulogu čoveka koji nominuje premijera među ljudima od poverenja.

Iako je prvobitno bio zapadnjački orijentisan, njegova stranka je u poslednje dve godine pojačala antizapadne i antiliberalne stavove.

Bidzina Ivanišvili
VANO SHLAMOV / AFP / Profimedia 

Kako je preneo AFP, dok je on gospodario strankom, Gruzijski san je postepeno preuzeo kontrolu nad svim granama vlasti i nezavisnim institucijama u zemlji.

Time je stekao apsolutnu moć bez ikakvog pozivanja na odgovornost.

Zadržao je kontrolu tako što bliske saradnike, uključujući i telohranitelje, stavlja na mesta izvršnih direktora njegovih kompanija, a lične asistente i porodične lekare na čelo državnih institucija.

"On smatra da je država njegovo privatno vlasništvo, kao privatna korporacija", rekao je politički analitičar Gia Kukašvili, inače Ivanišvilijev nekadašnji bliski saradnik.

Prema njegovim rečima, Ivanišvili "nema dodira sa realnošću" i okružen je poltronima.

Ivanišvili je optuživan i da održava bliske veze sa Rusijom, što je stranka više puta negirala.

Ajkule i baobabi

Ne računajući nekretnine i imanja koje poseduje u Gruziji, u vrednosti od nekoliko stotina miliona dolara, u njegovom vlasništvu se nalaze i kompleksi u Njujorku i Parizu.

U svojoj vili iz koje se pruža izvanredan pogled na Tbilisi, čuva i neprocenjivu kolekciju slika.

Poseduje i privatni zoo vrt sa egzotičnim životinjama, veliki akvarijum sa ajkulama i kolekciju džinovskog drveća baobaba koje je brodom dopremljeno iz Afrike u poduhvatu vrednom milione dolara.

Često ga opisuju i "kao čoveka koji je kupio državu".

(EUpravo zato/Agence France-Presse)