"Regionalne i lokalne vlasti su ključne, jer pristupanje Evropskoj uniji zahteva intenzivan napor čitavog društva", poručila je komesarka za proširenje EU, Marta Kos, tokom "Dana proširenja" koji se održava u Briselu.
Kako javlja reporter EUpravo zato sa lica mesta, komesarka se učesnicima panela obratila putem video-poruke, u kojoj je naglasila da "pristupanje EU mora biti nacionalni projekat".
"Kako u državama članicama EU, tako i u zemljama kandidatima za članstvo. Pre samo nekoliko nedelja proslavili smo Dan Evrope. Istorijska deklaracija od 9. maja 1950. postavila je temelje Evropskoj uniji kakvu danas poznajemo, zamenjujući istorijsko rivalstvo zajedničkim suverenitetom kroz ekonomsku i političku integraciju. Ona je otvorila put ka eri prosperiteta, mira, demokratije, solidarnosti i saradnje u Evropi. Proširenje EU je naše najmoćnije geostrateško sredstvo i duboko sam posvećena evropskom projektu koji ujedinjuje naše narode", poručila je i dodala da iz tog razloga smatra da je proširenje "više od prostog rasta EU".
To je, kako je objasnila, proces ujedinjenja Evrope, a gradovi i regioni predstavljaju ključne aktere evropske integracije.
Lokalna i regionalna vlast sprovodi veliki deo zakonodavstva EU
Upravo zbog gore navedenog, Marta Kos smatra da je rad koji Komitet regiona obavlja u cilju promovisanja dijaloga i saradnje između lokalnih i regionalnih vlasti u EU i zemljama kandidatima ključan za uspeh proširenja.
"Zbog toga uvek insistiram da tokom svojih poseta partnerima u procesu proširenja idem i van glavnih gradova. To je najbolji način da zaista vidim kako naš rad utiče na živote ljudi. A ujedno i najbolji način da govorimo o proširenju — kroz mnoštvo snažnih priča koje mi građani pričaju", dodala je Kos i poručila da i u budućnosti računa na podršku Komiteta u procesu proširenja.
U Briselu se 27. i 28. maja održava Dan proširenja (Enlargement Day), vodeći događaj Evropskog komiteta regiona (CoR) posvećen politici proširenja EU, dijalogu i razmeni najboljih praksi. Dvodnevni skup okuplja predstavnike EU institucija, zemalja kandidata i potencijalnih kandidata, sa posebnim fokusom na razmenu iskustava, izazove i najbolje prakse u procesu evropskih integracija.
Dok je tokom prvog dana fokus bio na zajedničkoj sesiji konsultativnih komiteta (JCC) sa Crnom Gorom, Albanijom i Severnom Makedonijom, kao i radne grupe sa predstavnicima Kosova*, Moldavije, Ukrajine i Turske, drugog dana su se učesnici okrenuli decentralizaciji, ali i energetskoj tranziciji, vladavini prava i prilagođavanju zakonodavstvu EU.
Lokalni lideri ključni za proširenje EU
Posebna pažnja posvećena je ulozi gradova i regiona u procesu proširenja Evropske unije, kao i značaju lokalnih zajednica u sprovođenju evropskih vrednosti i standarda. Jedan od učesnika prvog dana događaja bio je i Petr Bližkovski, generalni sekretar Evropskog komiteta regiona, koji je za EUpravo zato istakao važnost regionalnog nivoa vlasti u procesu evropskih integracija.
Prema njegovim rečima, upravo su lokalni lideri oni kojima građani najviše veruju, zbog čega je njihovo uključivanje u evropske procese neophodno.
"Zato je važno uključivanje lokalnih lidera iz evropskih i kandidatskih zemalja, kao što je Srbija. Ovo je snažna platforma za razvoj i povezivanje", poručio je Bližkovski.
Na pitanje šta se konkretno može učiniti u procesu integracija, generalni sekretar je istakao da je ključno dosledno i ravnomerno sprovoditi reforme, pre svega u oblasti borbe protiv korupcije, vladavine prava i ekonomskih politika.
(EUpravo zato.rs)