Evropska komesarka za proširenje Marta Kos izjavila je u Rimu da je više nego ikada ranije potrebno da se Zapadni Balkan približi Evropskoj uniji.
Kos je posle jučerašnje konferencije "Prijatelji Zapadnog Balkana", čiji je domaćin bio italijanski ministar spoljnih poslova i međunarodne saradnje Antonio Tajani, ma Iksu istakla da je razgovarano o bezbednosti i proširenju EU sa ministrima spoljnih poslova Zapadnog Balkana.
"Više nego ikada, potrebno je da Zapadni Balkan približimo EU. Snažan fokus na zajedničke bezbednosne izazove i ubrzanje postepene integracije u zamenu za sprovođenje reformi zemalja kandidata", navela je Kosova.
Na skupu je učestvovao i ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić, koji je tom prilikom ukazao na značaj globalnih i regionalnih inicijativa i posvećenost Srbije procesu evrointegracija, kao i da glavni izazov Srbije ostaje dijalog Beograda i Prištine.
Govoreći o posvećenosti Srbije procesu evrointegracija, Đurić je podsetio da je u protekle dve i po godine počelo sprovođenje ozbiljnih reformi, uključujući usvajanje niza pravnih reformi.
Šef srpske diplomatije ukazao je na značaj tog celokupnog procesa, jer je Vlada zvanično postavila 31. decembar 2026. kao rok do kojeg planiramo da sprovedemo sve pravne, političke i druge zakonodavne reforme kako bismo se uskladili sa standardima EU.
"Mislim da su ovo dobre vesti za Srbiju, a verujem da bi mogle biti dobre vesti i za Evropu", naglasio je Đurić.
Prema njegovim rečima, Srbija je ove godine preuzela i predsedavanje Centralno-evropskoj inicijativi (CEI), ističući da ćemo upravo to iskoristiti kako bismo podstakli regionalnu povezanost i unapredili infrastrukturu.
"Pozdravljamo imenovanje Petera Sorensena, čiju ćemo ulogu snažno podržati. U narednim danima ću se i sastati s njim i pokušati da podstaknem pristup u kojem će mere za izgradnju poverenja biti u centru pažnje. Verujem da možemo da osnažimo rad na implementaciji do sada postignutih sporazuma i drugih preuzetih obaveza, ali istovremeno i da pronađemo nešto novo što bi bilo korisno za obe strane", istakao je ministar.
Otvaranje Klastera 3 veoma značajno
Đurić je u razgovoru sa visokom predstavnicom EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Kajom Kalas rekao da je punopravno članstvo u EU spoljnopolitički prioritet Srbije i podvukao da je Beograd kredibilan partner Brisela.
On je izrazio nadu da će zajedničkim radom doći do prevazilaženja zastoja u napretku Srbije u procesu pristupanja EU i naglasio da bi što skorije otvaranje Klastera 3 bilo veoma značajno, jer bi to bio dodatni podstrek za sprovođenje svih neophodnih reformi do kraja 2026. godine.
Dodao je i da je kao ekonomski partner Srbije, EU na ubedljivo prvom mestu po svim parametrima. Kada je reč o Kosovu i Metohiji, Đurić je zahvalio Kalasovoj na spremnosti da se lično angažuje u dijalogu Beograda i Prištine.
Kaja Kalas: Zapadni Balkan je deo evropske porodice
"Zapadni Balkan je deo evropske porodice", izjavila je Kaja Kalas.
Ona je na Iksu istakla da je u Rimu ukazala na zajedničku bezbednosnu perspektivu sa Zapadnim Balkanom i izrazila nadu da će u narednih pet godina doći do stvarnog napretka u pogledu proširenja EU, na osnovu napretka u reformama.
"Naša bezbednost je neodvojiva. Naša saradnja je od suštinskog značaja. Danas sam u Rimu podvukla ovu zajedničku bezbednosnu perspektivu i našu nadu u stvarni napredak u narednih pet godina u proširenju EU, zasnovan na napretku u reformama", poručila je Kalasova.
Tajani: Cilj je da se sve zemlje Zapadnog Balkana pridruže EU do 2030. godine
Potpredsednik Vlade Italije i ministar spoljnih poslova Antonio Tajani izjavio je na sastanku da je cilj da se sve zemlje Zapadnog Balkana pridruže EU do 2030. godine.
"Možda bi to moglo potrajati duže za Bosnu i Hercegovinu, ali Srbija, Crna Gora, Albanija i Severna Makedonija imaju potencijal da ispoštuju ove rokove", naveo je Tajani.
Istakao je da je cilj sastanka da se ubrza pristupanje zemalja koje nisu članice EU, prenela je Ansa.
"Za Italiju je interesantan ne samo politički aspekt, već i ekonomski", rekao je Tajani.
(EUpravo zato/Agencije)