Ako Srbija uradi sve ono što je obećano, moći ćemo da otvorimo Klaster 3 ubrzo ove godine, izjavila je za EUpravo zato komesarska za proširenje i susedstvo Marta Kos nakon sednice Evropskog parlamenta gde su poslanici razmatrali reforme koje su sprovedene u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu*, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Srbiji, Gruziji, Moldaviji, Ukrajini i Turskoj, a gde je Kos po prvi put, u ulozi komesarke za proširenje, učestvovala u proceni trenutnog stanja i perspektiva tih zemalja.

Kako je istakla u izjavi za naš portal, tačan datum još uvek nije poznat, ali "ovo je proces".

Na pitanje o tome kakvi su njeni utisci sa sednice kojoj je ona prvi put prisutvovala u ulozi komesarke za proširenje, Kos odgovara da je postignuta dobra komunikacija sa Evropskim parlamentom, posebno sa Odborom za spoljne poslove Evropskog parlamenta (AFET) kojim ona predsedava.

"Ja ne dobijam samo pitanja od njih već i informacije sa terena jer članovi parlamenta su veoma uključeni u politiku zemalja. Očekujem da će ova godina i naredne biti najuspešnije kada je u pitanju proces proširenja u poslednjih deset godina i veoma se radujem što ću raditi sa članovima Parlamenta", istakla je Kosova.

Kako je najavila na sednici, planira da u narednom periodu poseti Albaniju i Crnu Goru, ali je istakla i da bi volela da u Srbiju dođe što pre.

"Planiram da svakog meseca posetim neku članicu i zemlje kandidate jer moramo da radimo na dva fronta simultano i naravno da bih volela da posetim Srbiju što pre", istakla je naša sagovornica.

Dug i težak put

Podsetimo, naa sednici Evropskog parlamenta 14. januara, poslanici su zajedno sa Martom Kos razmatrali reforme koje su sprovedene u zemljama kandidatima Albaniji, Bosni i Hercegovini, Kosovu*, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Srbiji, Gruziji, Moldaviji, Ukrajini i Turskoj.

Marta Kos
EUpravo zato Marta Kos, komesarka za proširenje EU

Ova debata dolazi nakon što je Evropska komisija 30. oktobra 2024. godine usvojila Paket za proširenje za 2024. godinu, koji pruža detaljnu procenu i preporuke za dalje korake na evropskom putu ovih zemalja.

Komesarka za proširenje i susedstvo Marta Kos u uvodnoj reči navela je da je napredak zemalja koje su u procesu pregovora za pridruživanje EU generalno veliki i vidljiv, ali i da ima zemalja koje su u ovom procesu nazadovale.

Ona je naglasila da je proces proširenja dug i težak, kako za zemlje kandidate, tako i za EU i zemlje članice.

"Politika proširenja EU sada daje novu, do sada u poslednjih 10 godina, najveću šansu zemljama kandidatima za članstvo u EU, kroz mere podrške reformama, pre svega kroz Plan rasta, ali i druge mere", kazala je Kos.

(EUpravo zato)