Pododbor za pravdu, slobodu i sigurnost EU i BiH održao je 10. i 11. decembra u Briselu osmi sastanak.
Među narednim koracima koje Evropska komisija očekuje od bh. vlasti u oblasti pravosuđa su sprovođenje izmena i dopuna Zakona o VSTV-u, te usvajanje novog zakona o VSTV-u i zakona o sudovima BiH.
“Od vlasti u BiH se, takođe, očekuje usvajanje Strategije za reformu sektora pravde, zatim efikasno sprovođenje Revidirane državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina, i uvođenje presuda MKSJ-a i njegovih pravnih naslednika u domaće krivične evidencije”, navode u Direkciji za evropske integracije BiH.
Evropska komisija je pozdravila potpisivanje Sporazuma o pravosudnoj saradnji s Eurojust-om koji je važan korak u borbi protiv korupcije, organizovanog kriminala i terorizma.
Komisija je naglasila važnost osiguranja primene ovog sporazuma, a jedan od koraka koji se očekuje je skoro usvajanje novog zakona o zaštiti ličnih podataka.
“Na sastanku se razgovaralo o prevenciji rodno zasnovanog nasilja i zaštiti žrtava, boljoj zaštiti i uključenosti ranjivih grupa, posebno dece, pripadnika romske zajednice i LGBTI osoba. Razgovarano je i o aktivnostima na revidiranju Akcionog plana za izvršenje presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Sejdić-Finci, te napretku u uspostavljanju preventivnog mehanizma protiv mučenja i zlostavljanja u BiH”, navode u Direkciji za evropske integracije BiH.
Kako dodaju, Evropska komisija je ukazala na značaj usvajanja strateškog okvira za saradnju sa civilnim društvom na svim nivoima vlasti i ohrabrila je bh. vlasti da uključe organizacije civilnog društva u monitoring evropskih integracija.
“U delu koji se odnosi na garanciju slobode izražavanja, medija i zaštite novinara Evropska komisija je ocenila kako je zabeleženo nazadovanje, te se od nadležnih vlasti u BiH očekuje da osiguraju dekriminalizaciju klevete u skladu s preporukama Komisije. Takođe, potrebno je izraditi i usvojiti novi zakon o javnom RTV sistemu, zakon o elektronskim komunikacijama, zakon o elektronskim medijima i zakon o vlasništvu u medijima”, navodi se.
DEI tvrdi da je Evropska komisija pozdravila usvajanje nove Državne strategije o prevenciji i borbi protiv korupcije i ističu kako je potrebno da drugi nivoi vlasti u BiH usklade svoj strateški okvir sa osnovim principima ove strategije.
“Komisija je pozdravila i usvajanje novog Zakona o sprečavanju sukoba interesa na državnom nivou, pa je istakla potrebu njegovog daljeg usklađivanja sa evropskim standardima. Isto tako, potrebno je uskladiti zakonodavstvo entiteta i Brčko distrikta sa međunarodnim standardima i najboljim evropskim praksama prevencije i borbe protiv korupcije”, saopšteno je.
Razgovarano je o primeni novog Zakona o slobodnom pristupu informacijama na državnom nivou i usvajanju novog pravnog okvira o pristupu informacijama u Brčko distriktu BiH, i pravnom okviru vezanom za slobodno okupljanje na entitetskom, kantonalnom i nivou Brčko distrikta BiH.
“Evropska komisija konstatovala je kako je BiH postigla određeni napredak u borbi protiv organiziranog kriminala. Među ostalim, istaknuti su usvajanje novog Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti i saradnja sa Europolom. Evropska komisija je pozvala bh. vlasti na brzo usvajanje izmena i dopuna Krivičnog zakona BiH kako bi se uvele kaznene odredbe koje se odnose na terorizam, te na jačanje proaktivne razmene informacija putem saradnje s Europolom”, navodi se.
Na sastanku pododbora konstatovano je kako se upravljanje migracijama i dalje unapređuje, iako još uvek iziskuje značajna poboljšanja.
“Evropska komisija je, između ostalog, pozvala bh. vlasti na usvajanje zakona o graničnoj kontroli i na preuzimanje upravljanja privremenim prihvatnim centrima. Potrebno je nastaviti usklađivanje vizne politike BiH s EU”, zaključak je sastanka.
(EUpravo zato/buka.com)