Berlinski proces, pokrenut 2014. godine, predstavlja ključni okvir za ekonomsko i političko povezivanje zemalja Zapadnog Balkana sa Evropskom unijom, promovišući regionalnu saradnju i održivi ekonomski rast.
U okviru Privrednog foruma, u organizaciji Ministarstva privrede i zaštite klime Savezne Republike Nemačke (BMWK), uz podršku Nemačke privredne komore (DIHK), Odbora nemačke privrede za Istočnu Evropu, Nemačko-srpske privredne komore, mreže nemačkih privrednih komora u regionu Zapadnog Balkana (AHK) i Komorskog investicionog foruma Zapadni Balkan 6 (KIF ZB6), ministri privrede iz regiona ZB, ministar unutrašnje i spoljne trgovine Tomislav Momirović, predstavnici privrede, kao i renomirani privredni i ekonomski stručnjaci analizirali su dosadašnje rezultate i postugnuća, ali i izazove na putu ekonomske integracije regiona u Evropsku uniju.
Predsednik Nemačko-srpske privredne komore Milan Grujić, izjavio je povodom ovog događaja da je Berlinski proces pokazao koliko je važna saradnja između zemalja Zapadnog Balkana i Evropske unije, ne samo na političkom, već i na ekonomskom planu.
„Nemačko-srpska privredna komora je od samog početka ponosni učesnik Berlinskog procesa, koji je otvorio nove mogućnosti za privredni razvoj i ekonomsku integraciju regiona sa EU. Kroz projekte poput Nemačke inicijative za pronalaženje dobavljača, koja već deset godina povezuje nemačke kompanije sa dobavljačima sa Zapadnog Balkana, zajedno sa mrežom nemačkih privrednih komora u regionu Zapadnog Balkana (AHK), omogućili smo u proteklih deset godina organizaciju oko 5.000 B2B sastanaka najboljih kompanija iz regiona sa nemačkim partnerima, čime smo značajno doprineli jačanju izvoza i poslovnih prilika. Naša misija ostaje podrška kompanijama u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja i jačanju poslovnih veza između Nemačke i Srbije", poručio je predsednik Nemačko-srpske privredne komore.
Povodom obeležavanja desetogodišnjice Berlinskog procesa, organizatori Privrednog foruma kreirali su Zajednički dokument 10 godina Berlinskog procesa - Ocena iz privredne perspektive i naredni koraci (Position paper) koji osvetljava ključne izazove i pravce buduće saradnje među zemljama Zapadnog Balkana i Evropske unije.
Jedan od glavnih aspekata koje dokument naglašava, jeste potreba za dodatnim podizanjem svesti o Evropskoj uniji kao zajednici vrednosti, kao i da investitori iz EU i lokalna privreda imaju značajnu ulogu u promovisanju prednosti članstva u EU, kao što su slobodno kretanje ljudi, kapitala, usluga i robe unutar jedinstvenog tržišta.
Takođe, Berlinski proces je uspostavio plodnu osnovu za dijalog između privrednih i političkih aktera, koji bi trebalo da se intenzivira kroz forume kao što je Digitalni samit Zapadnog Balkana. Cilj je da se privredni subjekti aktivno uključe u političke procese i doprinesu daljem razvoju.
Na regionalnom nivou, važno je raditi na harmonizaciji ekonomskih politika i uklanjanju prepreka koje otežavaju prekogranične projekte. Upravo privredni forumi predstavljaju platforme za razmenu ideja i podstiču razvoj Zapadnog Balkana kao jedinstvenog ekonomskog prostora.
Još jedan prioritet je dalja integracija kompanija iz regiona ZB u evropske lance vrednosti.
Projekti poput Nemačke inicijative za pronalaženje dobavljača u zemljama Zapadnog Balkana pokazali su veliki potencijal regiona, a buduće aktivnosti trebalo bi da se fokusiraju na jačanje regulatornih okvira, kao i na zadržavanje kvalifikovanog kadra.
Unapređenje infrastrukture na graničnim prelazima ka EU predstavlja ključnu tačku prilikom opremanja carinskih i drugih državnih organa na terenu. S obzirom na i dalje dugačka, ponekad i kilometrima duga čekanja na graničnim prelazima EU za kamionski saobraćaj iz zemalja Zapadnog Balkana i obrnuto, kontrole bi trebalo da se sprovode od strane državnih organa sa obe strane, što bi značajno skratilo vreme obrade. Takođe, potrebno je unapređenje tehničke opremljenost carinskih stanica, na primer, povećanjem broja skenera za kamione.
Mehanizam za prekogranično prilagođavanje ugljenika (CBAM) još uvek je nedovoljno poznata tema u regionu ZB, uprkos brojnim informacijama koje pružaju mreže nemačkih privrednih komora u inostranstvu (AHK), i drugi relevantni akteri. Od 1. oktobra 2023. godine počela je primena Mehanizma za prekogranično prilagođavanje ugljenika u EU u svojoj prelaznoj fazi. CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) mehanizam je ključno sredstvo Evropske unije u borbi protiv "curenja ugljenika" tj. izjednačavanja cena emisija ugljen-dioksida unutar i van njenih granica. Trgovinski partneri EU iz Srbije će u prelaznom periodu biti u obavezi da obračunavaju svoje GHG emisije i izveštavaju o njima, bez obaveze plaćanja. Međutim, EU će uvoznicima uvesti naplatu u okviru CBAM-a 2026. godine.
(M.A./EUpravo zato/Nemačko-srpka privredna komora)