Evropska komisija danas je zvanično predstavila predlog budžeta EU, odnosno novog Višegodišnjeg finansijskog okvira (VFO) za period nakon 2027. godine, čime je pokrenut proces pregovora o dugoročnom budžetu Evropske unije. Ovaj budžet predstavlja ključni instrument za finansiranje evropskih politika i prioriteta, uključujući klimatske mere, migracije, bezbednost, odbranu, digitalnu tranziciju i jačanje konkurentnosti Unije.

Odmah nakon predstavljanja predloga, oglasili su se lideri četiri glavne političke grupe u Evropskom parlamentu – Evropske narodne partije (EPP), Socijalista i demokrata (S&D), Renew Europe i Zelenih/EFA, sa zajedničkim stavom u kojem su podržali ideju snažnog i reformisanog budžeta, ali i izrazili određene rezerve prema nekim predloženim rešenjima.

Lideri ovih grupa ocenili su da se EU suočava sa nizom velikih izazova od klimatske krize i rata u Evropi, preko bezbednosnih pretnji i migracija, do ekonomske i društvene nesigurnosti, i da nijedna članica Unije ne može te probleme rešavati samostalno.

"Samo udruženim resursima i zajedničkim delovanjem možemo odgovoriti na ove izazove", poručuju.

U zajedničkoj izjavi naveli su da budžet mora da bude alat koji donosi stvarnu evropsku vrednost i koji je sposoban da odgovori na krize. Zahtevaju "ambiciozniji finansijski okvir sa većim sredstvima u poređenju sa budžetom za period 2021–2027", uz ugrađeni kapacitet za krizne situacije. Posebno naglašavaju da otplata zajmova iz paketa "Next Generation EU" ne sme da ugrozi redovno finansiranje evropskih politika.

Poslanici insistiraju i na punom poštovanju uloge Evropskog parlamenta u procesu usvajanja budžeta. Kako su naveli, kao jedina direktno izabrana institucija EU, Parlament mora imati potpunu zakonodavnu, budžetsku i nadzornu ulogu u svakom koraku budućih pregovora.

Kritički su se osvrnuli na predlog Komisije o tzv. "nacionalnim i regionalnim partnerskim planovima", koji bi, kako smatraju, u svom trenutnom obliku mogli da ugroze evropsku dimenziju budžeta.

2025-07-16 17_08_45-LIVE _ Press conference on the next long-term EU budget _ X.jpg
Foto: Printscreen/X/Ursula von der Leyen

"Evropski parlament neće prihvatiti smanjenje demokratske kontrole nad trošenjem sredstava EU, niti renacionalizaciju vodećih politika Unije", poručili su.

Lideri su se snažno založili za poštovanje osnovnih vrednosti EU – vladavine prava, ljudskih prava i demokratskih principa – kao neophodnog uslova za pristup sredstvima iz evropskih fondova. Takođe, ponovili su podršku uvođenju novih izvora prihoda za EU kako bi se obezbedila otplata duga i finansiranje novih prioriteta, bez smanjenja postojećih programa.

Evropski parlament je, podsećaju, već izneo svoju poziciju o budućem budžetu kroz izveštaj usvojen većinom 7. maja 2025. godine, a uskoro će uslediti i zvanična pregovaračka platforma. Lideri su pozvali Savet EU da takođe definiše svoj stav kako bi se izbegla kašnjenja u pregovorima i obezbedilo pravovremeno usvajanje novog budžeta.

"Spremni smo da konstruktivno sarađujemo sa Savetom i Komisijom kako bismo zajednički doneli budžet koji odgovara realnim potrebama građana i izazovima sa kojima se Unija suočava. Naši stavovi moraju biti saslušani i poštovani", navodi se u zajedničkoj izjavi uz zaključak da evropski projekat, njegove vrednosti i zajednički ciljevi zahtevaju ne samo političku hrabrost, već i adekvatna finansijska sredstva.

(EUpravo zato.rs)