Omladinska organizacija desničarske stranke zvala se "Mlada alternativa" i još od 2023. nemačka savezna obaveštajna služba za unutrašnje poslove označila ju je kao ekstremističku grupu.
Ta oznaka otvorila je put potencijalnoj zabrani, utemeljenoj na zakonu koji je uveden kako bi se sprečilo ponavljanje nacističke prošlosti.
Odluka o raspuštanju doneta je uz podršku i stranke i same omladine te se tumači kao taktički potez kojim se želi zaštititi i "odlepiti" AfD od ekstremističke etikete.
Stranka će, nakon što konzervativci formiraju novu vladu, postati najveća opoziciona snaga u Bundestagu.
AfD sada planira da osnuje novu omladinu koja će, za razliku od dosadašnje, biti direktno pod kontrolom stranačkog vrha, a u njoj će biti i mnogi bivši članovi raspuštene organizacije.
"Ne radi se o promeni uverenja, već isključivo o strateškom potezu", rekla je Ana-Sofi Heinze, politolopkinja sa Univerziteta u Trieru koja se bavila proučavanjem ove grupe.
Dodala je da bi zabrana "Mlade alternative" bila ozbiljan udarac za AfD, s obzirom na to da su kadrovski i organizaciono vrlo povezani.
Nova omladina stranke trebalo bi da bude osnovana na kongresu stranke kasnije ove godine.
"Osim puno uspomena, imamo i misiju - da nastavimo da se borimo za Nemačku budućnost!", objavili su članovi regionalne organizacije "Mlade alternative" na Telegramu.
Oni su naveli i da će doprineti političkom zaokretu kroz novu omladinu stranke.
Neki traže zabranu AfD-a
Deo nemačkih političara iz glavne struje zalaže se za zabranu same AfD, koju obaveštajna služba prati kao "sumnjivu" ekstremno desnu organizaciju.
Nemački ustav dopušta zabranu stranaka koje pokušavaju da iskoriste demokratske mehanizme da bi srušile demokratiju.
Ipak, prag za takvu zabranu je vrlo visok, a do sada su u istoriji zabranjene samo dve stranke: 1952. neofašistička Socijalistička rajhska stranka i 1956. Komunistička partija Nemačke. Dva pokušaja zabrane neonacističke Nacionaldemokratske stranke (NPD) nisu uspela.
"Zabraniti stranku koja ima preko 20 posto podrške među biračima nije realno", rekao je Hanes Gnauk, vođa AfD-ove omladine.
"Međutim, napasti nas tamo gde smo najslabiji, kao što je neregistrovano udruženje Mlada alternativa, to je realno."
Zato će nova omladinska grupa stranke biti organizovana kao deo stranke, čime će se znatno otežati njena eventualna zabrana.
Svi članovi nove organizacije stariji od 16 godina automatski će postati i članovi AfD-a.
Heinz kaže da postoje naznake da će nova omladina biti profesionalnija i uopšteno snažnija. Imaće, na primer, pristup većem budžetu jer će imati više članova koji plaćaju članarinu.
Veliki uticaj među mladima
Raspuštena omladina imala je sve veći uticaj poslednjih godina, naročito među mladima, privlačeći ih online kampanjama koje su uključivale i videe generisane veštačkom inteligencijom o masovnoj deportaciji migranata iz Nemačke.
Članovi su čak uradili i videoigru s temom deportacije, dok su krajnje desni influenseri preplavili društvene mreže poput TikToka.
AfD je na izborima 23. februara bio drugi izbor među biračima od 18 do 21 godine, s podrškom od 21 posto, čak 14 postotnih bodova više nego na prethodnim izborima.
Prema nekim članovima stranke, osnivanje nove omladine pomoći će AfD-u da se prikaže kao prihvatljiviji izbor biračima koji ga godinama odbacuju zbog ekstremističke reputacije.
"Sve što deluje kao korak prema normalizaciji, naravno, biće dobro prihvaćeno", rekao je zastupnik AfD-a u Bundestagu Matias Musdorf.
(M.A./EUpravo zato)