Marin Le Pen, ikona nacionalističke desnice u Francuskoj, jedna je od najpoznatijih i najpopularnijih političkih figura u zemlji – sa svojom agendom "Francuska na prvom mestu" i antimigrantskim stavovima.
Lideri krajnje desnice, koji trenutno beleže rast podrške širom Evrope, vide je kao "jednu od svojih" – čak i ako se ne slažu sa njom u potpunosti.
Nakon što je francuski sud odlučio da Le Penovoj zabrani kandidovanje na predsedničkim izborima zbog optužbi za proneveru evropskih fondova, mnogi lideri su se oglasili na društvenim mrežama. Zajedno sa saradnicima je proglašena krivom za proneveru skoro 3 miliona evra u korist njene partije Nacionalno okupljanje.
Političarka je to presudu nazvala politčkim ubistvom jer to najverovatnije znači kraj njenog dugogodišnjeg sna da postane predsednica Francuske. U anketama je stajala odlično pred naredne izbore, koji su zakazani za 2027.
Kontroverzni premijer Mađarske Viktor Orban objavio je u ponedeljak na mreži X poruku na francuskom: "Je suis Marine" ("Ja sam Marin").
Populista Gert Vilders, lider najveće političke partije u Holandiji, takođe se oglasio, rekavši da je siguran da će Le Penova dobiti žalbu i postati sledeća predsednica Francuske.
Itlijanska premijerka Đorđa Meloni takođe je je kritikovala odluku francuskog suda.
"Ne znam detalje optužbi niti razloge ovako oštre odluke, ali mislim da se niko kome je stalo do demokratije ne može radovati presudi koja pogađa liderku velike stranke i oduzima prava milionima građana", rekla je Melonijeva u razgovoru za italijanski "Il Messaggero".
Zamenik premijerke Mateo Salvini napisao je: "Nećemo se zastrašiti... punom brzinom napred, prijateljice moja!"
"Oni koji se plaše sudske presude često traže utehu u sudovima. U Parizu su osudili Marin Le Pen i žele da je uklone iz političkog života“, dodao je.
Francuski sudovi negiraju da su pod političkim uticajem i kažu da je njihov posao da sprovode pravdu. Mnogi u Francuskoj – 57 odsto prema anketi BFMTV-a – veruju da je u ovom slučaju pravda sprovedena nepristrasno.
Ali sumnja da je sud bio pristrasan, odjeknula je među njenim pristalicama u Francuskoj ali i inostranstvu.
Čak se oglasio i ruski Kremlj, prenosi BBC. Dmitrij Peskov, portparol predsednika Vladimira Putina, izjavio je da "situacija Marin Le Pen predstavlja kršenje demokratskih normi".
Američki lider Donald Tramp je presudu protiv Le Pen nazvao "veoma važnim pitanjem".
Govoreći u ponedeljak u Beloj kući, Tramp je dodao: "Njoj je zabranjeno da se kandiduje na pet godina, a bila je vodeći kandidat. To zvuči kao nešto što bi se moglo desiti i ovde. To zvuči veoma poznato".
Dok se suočavao s brojnim pravnim izazovima uoči predsedničkih izbora u SAD u novembru, Tramp je napadao sve koji su učestvovali u tužbama protiv njega, kao i medije, čiji je istraživački rad prošlog meseca ponovo nazvao "ilegalnim".
Pojedini analitičari smatraju da bi u Francuskoj, bez obzira na političku sudbinu Le Pen, njena stranka mogla da profitira i dodatno poveća svoju popularnost zbog velike medijske pažnje, predstojećeg žalbenog postupka i osećaja prkosa među velikim delom birača, koji veruju da establišment pokušava da uguši volju naroda – uskraćujući im popularnog kandidata za predsednika.
(EUpravo zato/BBC)