Delegacije Sjedinjenih Američkih Država i Rusije pregovarali su u Rijadu o otopljavanju diplomatskih odnosa i kraju rata u Ukrajini. Predsednici ove dve države nisu se susreli licem u lice.

Moskva tvrdi da su "istorijski razgovori", kako ih mediji nazivaju, protekli dobro, uz poštovanje nacionalnih interesa, ali da je rano pričati o bližoj saradnji i sastanku Vladimira Putina i Donalda Trampa, dvojice predsednika.

Stejt department ukazuje da su obe strane saglasne u tome da je potrebno što pre okončati sukobe na ukrajinskom frontu, uz ogradu da je proces koji vodi ka primirju u početnoj fazi.

Šta je dogovoreno?

Tokom razgovora, kako je navela, zvaničnici SAD-a i Rusije su se saglasili da:

"Osnuju mehanizam za konsultacije kako bi rešavali smetnje u bilateralnim odnosima, sa ciljem preduzimanja potrebnih koraka za normalizaciju rada naših diplomatskih misija".
"Imenuju odgovarajuće timove visokog nivoa koji će početi raditi na putu ka okončanju konflikta u Ukrajini što je pre moguće, na način koji će biti trajan, održiv i prihvatljiv za sve strane".
"Postave temelje za buduću saradnju u pitanjima od zajedničkog geopolitičkog interesa i istorijskim ekonomskim i investicionim prilikama koje će se pojaviti kao rezultat uspešnog završetka konflikta u Ukrajini".
"Ostanu angažovani kako bi osigurali da proces napreduje na pravovremen i produktivan način".

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski ponavlja da su pregovori o završetku rata u njihovoj zemlji bez stava zvaničnog Kijeva bez svrhe, kao i da neće poštovati ultimatume Kremlja.

Za to vreme, Francuska poziva evropske lidere na samit o epilogu sastanka u prestonici Saudijske Arabije, dok visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas ističe da mirovni sporazum mora da uključuje Evropljane i Ukrajince.

Kaja Kalas: SAD da ne upadne u zamku

Potpredsednica Evropske komisije i visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas je u utorak pozvala SAD da "ne upadnu u ruske zamke" jer smatra da će Moskva pokušati da podeli Zapad posle rusko-američkih dogovora o Ukrajini u Rijadu.

"Zajedno sa evropskim ministrima spoljnih poslova razgovarala sam s državnim sekretarom SAD Markom Rubiom posle njegovih razgovora u Rijadu", objavila je ona.

Kalas je ukazala: "Rusija će pokušati da nas podeli. Ne upadajmo u njihove zamke".

Rubio: Cilj da se postigne pošteno i trajno rečenje

Američki državni sekretar Marko Rubio izjavio je da je cilj pregovora SAD i Rusije o Ukrajini da se postigne pošteno, trajno i održivo rešenje konflikta, naglasivši da su se delegacije dve zemlje složile oko najvažnijih principa kako da se to postigne.

''Mislim da je najvažnije od svega da je Donald Tramp odlučan da brzo radimo. Imali smo prvi telefonski razgovor šefova dve države u pet godina, a manje od nedelju dana kasnije sastanke visokih delegacija SAD i Rusije. Očekujemo da nastavimo istom brzinom, ne samo da bi se okončao rat, već da otključamo ono što mislimo da bi mogao biti produktivan i stabilan odnos u budućnosti'', rekao je Rubio.

U zajedničkom intervjuu za CNN i AP, zajedno sa savetnikom Trampa za nacionalnu bezbednost Majkom Volcom i specijalni izaslanikom SAD za Bliski istok Stivenom Vitkofom, Rubio je istakao da treba da se razgovara o pitanju teritorija Rusije i Ukrajine, ističući da je najvažnije da je uopšte započet proces pregovora.

''Ono što za predsednika nije prihvatljivo je beskrajni rat u Evropi koji se doslovno pretvorio u mašinu za mlevenje mesa naroda s obe strane. Predsednik Tramp je pomerio razgovore u svetu sa teme 'da li će se rat završiti' na 'kada će rat biti završen'. Prošle nedelje u Ovalnom kabinetu Bele kuće predsednici (Rusije Vladimir) Putin i (Ukrajine Volodimir) Zelenski rekli da samo predsednik Tramp može da dovede do okončanja rata'', rekao je Rubio, aludirajući na telefonske razgovore Trampa sa Putinom i Zelenskim prošle nedelje.

Upitan da li će Evropa i Ukrajina biti uključeni u naredne pregovore, Rubio je rekao da niko nije ''ostavljen po strani'', ali i istakao da je jedino Tramp u poziciji da započne proces koji može dovesti do ''pozitivnih stvari'' za SAD, Evropu, Ukrajinu i svet.

Tramp: Ukrajini su potrebni izbori pre potpisivanja mirovnog sporazuma

Predsednik SAD Donald Tramp ocenio je da su Ukrajini potrebni izbori pre potpisivanja mirovnog sporazuma.

"Imamo situaciju u kojoj nije bilo izbora u Ukrajini, gde imamo vanredno stanje, efektivno vanredno stanje", rekao je Tramp novinarima u svom odmaralištu Mar-a-Lago, upitan da prokomentariše zahteve Rusije da potpiše mirovni sporazum tek posle izbora u Ukrajini, prenosi CNN.

Tramp je naveo da je "podrška Zelenskom u Ukrajini pala na četiri odsto" i da je "zemlja razneta u paramparčad". On je napomenuo da je većina gradova, osim Kijeva, uništena.

Vladimir Putin i Donald Tramp
Ruski predsednik Vladimir Putin i američki lider Donald Tramp započeli su pregovore o okončanju rata u Ukrajini Foto: Artem Priakhin / Zuma Press / Profimedia

"Zar narod Ukrajine ne bi trebalo da kaže, znate, prošlo je mnogo vremena otkako smo imali izbore", nastavio je Tramp.

On je dodao da nije reč o tome šta Rusija kaže o izborima, već, kako je naveo, o njegovom ličnom stavu, kao i o stavu "mnogih drugih zemalja".

Tramp je takođe sugerisao da je Ukrajina odgovorna za rusku invaziju pre tri godine, rekavši da je Kijev tada mogao da sklopi dogovor i izbegne sukob.

"Nije trebalo da započnete ovo", rekao je Tramp s tim u vezi. Američki predsednik je rekao da se neće protiviti raspoređivanju evropskih mirovnih snaga u Ukrajini u slučaju mirovnog sporazuma.

"Ako to žele, odlično. Potpuno sam za", rekao je Tramp i istovremeno naglasio da neće slati američke trupe u Ukrajinu. Tramp je naveo da je Zelenski ranije rekao da nije sav novac izdvojen u Sjedinjenim Američkim Državama stigao u Ukrajinu.

Ko je pregovarao?

Rusku delegaciju na pregovorima u Rijadu čine:

Sergej Lavrov, ministar spoljnih poslova

Jurij Ušakov, pomoćnik predsednika

U američkom timu za pregovore su:

Marko Rubio, državni sekretar

Stiv Vitkof, specijalni izaslanik za Bliski istok

Majk Volc, savetnik predsednika za nacionalnu bezbednost

"Mogao bih da napravim dogovor za Ukrajinu da im vratim skoro svu zemlju - skoro svu zemlju, i niko ne bi umro, niti jedan grad ne bi bio uništen, niti jedna kula ne bi bila srušena. Ali odlučili su da to ne urade na taj način", zaključio je Tramp.

Oglasili se i Rusi

Pregovori između delegacije Rusije i Amerike u Rijadu su protekli dobro, rekao je pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov. On je poručio da je u toku planiranje sastanka Vladimira Putina i Donalda Trampa, ali da je u ovom trenutku teško govoriti o konkretnom datumu.

"Nije loše, po mom mišljenju. Nije loše", rekao je Ušakov, odgovarajući na pitanje kako su protekli pregovori Amerikanaca i Rusa u Rijadu.

Prema njegovim rečima, bilo je ozbiljnih razgovora Rusije i Amerike po svim pitanjima.

Dogovoreno je dodatno promovisanje bilateralnih odnosa. Kada je reč o sastanku Putina i Trampa, Ušakov je rekao da su pripreme u toku, ali na pitanje da li je moguć sledeće nedelje odgovara:

"Malo je to verovatno. Teško je govoriti o datumima. Sam Putin će odlučiti kada će početi kontaktirati o Ukrajini", poručuje Ušakov, ali dodaje da će Moskva i Vašington raditi na tome da se što pre stvore uslovi za sastanak.

Ušakov naglašava da je teško sada reći da su pozicije Rusije i SAD sve bliže, ali je o tome bilo razgovora u Rijadu.

"Teško je još reći da se približavamo, ali je bilo razgovora o tome. Vodićemo računa o interesima drugih i unaprediti bilateralne odnose", kaže pomoćnik Vladimira Putina.

Na pitanje o tome kada će zvanični pregovori o prekidu vatre u Ukrajini početi, Ušakov je istakao da to zavisi od Putina. Ruski tim za ove pregovore još nije određen, ali će i o tome uskoro biti doneta odluka.

"Razgovarali smo i izneli naše fundamentalne pristupe i dogovorili se da će se pojedinačni timovi pregovarača o ovoj temi u dogledno vreme međusobno kontaktirati", odgovorio je Ušakov.

(EUpravo zato)