Vanredni sastanak o pitanju slanja mirovnih snaga i pomoći Ukrajni sazvao je francuski predsjednik Emanuel Makron nakon što je američki predsednik Donald Trump dogovorio bilateralne mirovne pregovore sa Rusijom o okončanju rata u Ukrajini, bez evropskih saveznika i Kijeva, koji bi trebalo da počnu sutra u Saudijskoj Arabiji.

Evropski čelnici ostali su zatečeni potezima Trumpove administracije u pogledu Ukrajine, Rusije i evropske obrane i moraju da se suoče sa realnošću budućnosti sa manje američke zaštite. Između ostalog, moratito znači i da će morati da učine više za sigurnost Ukrajine.

Britanski premijer: "Treba nam američka garancija"

Britanski premijer Keir Starmer, koji je uoči sastanka u Parizu rekao da je spreman da pošalje mirovne snage u Ukrajinu, sinoć je rekao da je potrebno američko sigurnosno jamstvo kako bi evropske zemlje poslale svoje vojnike u Ukrajinu. on je dodao da je prerano reći koliko bi britanskih vojnika mogao poslati.

Mirovne snage povećale bi izglede za direktan sukob sa Rusijom, a bile bi i teret za evropske vojske, čije su se zalihe oružja smanjile zbog naoružavanja Ukrajine i decenije relativnog mira. Pitanje je i kako bi neke evropske zemlje to platile.

Starmerovo zauzimanje za mirovne snage izazvalo je podele između učesnika sastanka u Parizu.

Nemačka i Italija protiv, Danska otvorena za razgovore

Nemački kancelar Olaf Šholc rekao je da bez pristanka Ukrajine ne može biti ni mirovnog sporazuma sa Rusijom.

On je naglasio da se bez mirovnog sporazuma ne može govoriti o nemačkoj mirovnoj misiji u Ukrajini i dodao da evropska budžetska pravila ne bi smela da blokiraju povećanje potrošnje za obranu preko dva posto BDP-a.

Italijanska premijerka Đorđa Meloni takođe se usprotivila slanju mirovnih snaga u Ukrajinu, prema izvorima iz njenog kabineta.

"Bilo je korisno razgovarati o raznim hipotezama. Ona koja predviđa slanje evropskih vojnika u Ukrajinu izgleda mi najsloženijom i možda najmanje delotvornom i sa tim u vezi izrazila sam dvoumljenje Italije", rekla je, prma izvorima.

Danska premijerka Mete Frederiksen rekla je da je otvorena za razgovore o slanju vojnika i da Evropa mora povećati podršku Ukrajini kao i potrošnju za sopstvenu obranu.

"Rusija sada, nažalost, preti celoj Evropi", kazala je danska premijerka.

(EUpravo zato/index.hr)