Više od 60 godina nakon prve žene u svemiru, Valentine Tereškove, u svemir bi trebalo da leti i prva Nemica Rabea Roge.
Kaže da se to dogodilo slučajno jer je reč o "privatnom" istraživanju svemira, piše Dojče vele.
Inženjerka elektrotehnike Rabea Roge (28) mora da prođe obuku na poligonu u Kaliforniji gde vežba ponašanje u uslovima ekstremne sile-teže. Ona bi mogla da bude naslednica Valentine Tereškove koja je još 16. juna 1963. ušla u istoriju kao prva žena u svemiru.
Sada je, više od 60 godina kasnije, konačno došao red i na jednu Nemicu.
U trci za osvajanje svemira su greške i propusti sovjetskog programa bile najstroža državna tajna, a njih je bilo na pretek.
Tereškova je toliko želela u svemir da je rekla kako bi tamo odletela „ako treba i na metli“.
Sovjetska tajna služba nipošto nije htela da astronaut ima mogućnost upravljanja sondom – jer to bi značilo i da može da se spusti negde na Zapadu.
Raketa u kojoj je bila Tereškova kasnila je s prekidom rada motora, što znači da je otišla previsoko u svemir uz realnu mogućnost da se više nikad ne vrati na Zemlju živa. Tek nakon dva dana je uspela da se vrati na predviđenu rutu, ali o tome nije smelo da se govori.
Glavni konstruktor sovjetskog svemirskog programa Sergej Koroljov se zakleo kako "više nijedna žena neće ići u svemir".
Tako je i bilo do 1982. godine.
"Kao vožnja u luna parku"
Kod Rabee Roge je sve drugačije: nakon vežbe u centrifugi – gde je pre nekoliko decenija bilo i mrtvih i na sovjetskoj i na američkoj strani – izjavila je: "To je bilo mnogo jednostavnije nego što sam mislila. Kao ugodna vožnja u luna-parku".
Od februara trenira sa ostalom posadom, ali to ipak nisu tako intenzivne vežbe kao kad bi bila astronaut programa NASA već je reč je o „privatnom“ svemirskom programu "SpaceX" gde će kapsulu "dragon" u orbitu dovesti raketa "falkon 9".
Nemica slučajno postala deo posade koja ide u svemir
Roge je pre godinu dana bila na ekspedicijskom treningu na ostrvu Svalbardu na severu Atlantika.
"Tamo ste naučili kako da preživite na minus 20 stepeni, a da ne izgubite prste. To mi je uspelo!“, rekla je za nemački javni servis SWR. Tamo je upoznala kineskog milijardera Čun Vanga koji se obogatio sa kriptovalutama. Šest meseci kasnije ju je pozvao i rekao kako vodi misiju "SpaceX" koja će trajati tri do pet dana. Odmah je pristala da im se pridruži.
Ko je Rabea Roge?
Rabea Roge potiče iz Berlina, a studije elektrotehnike je završila u Cirihu. Od svog radnog iskustva jedino može da istakne kako je tri meseca radila na jednom brodu. Pučina i svemir po njenom mišljenju imaju sličnosti: i na brodu morate sami ili da rešavate probleme sa malom grupom ljudi, pritome nemate ni internet odakle možete da naručite potrebne delove.
Pošto je novac osiguran, ništa ne stoji na putu misije "Fram 2", u svemir bi možda mogla da krene već ove godine, a cilj misije je da se bolje istraže severni i južni pol naše planete.
Isto tako žele da istraže i rendgenske zrake i planiraju prve takve snimke čoveka u svemiru.
I dalje svi vežbaju upravljanje letelicom, ali kaže kako tu nema velike filozofije.
"Vi mislite da ja moram da budem neka superžena. 'Dragon' je veoma automatizovan i samo malo toga zavisi od astronauta", objasnila je.
Isto tako nema ništa protiv da se govori o tome kako je ona prva Nemica u svemiru. Muškarci su, priznaje, učinili ogromne stvari na tom području, ali svemir mora biti otvoren i za žene.
(EUpravo zato/Dojče vele)