Evropska komisija će verovatno morati da odluči da li je Evropskoj uniji potreban novi zakon koji bi primorao kompanije koje se bave video igrama da sačuvaju obustavljene onlajn igre, nakon što je građanska inicijativa uspešno prikupila dovoljno potpisa.

Evropska građanska inicijativa pod nazivom "Zaustavite ubijanje igara" prikupila je više od milion potpisa u najmanje sedam zemalja članica, što je prag potreban da Komisija razmotri predlog.

Inicijativa tvrdi da kada izdavači ukinu podršku za onlajn igre, oni često isključuju servere potrebne za funkcionisanje igre, što "uništava sve radne kopije igre".

"Ova praksa efikasno lišava kupce onoga što su platili i onemogućava im ponovno igranje. To je radikalan napad na prava potrošača i sam koncept vlasništva", navodi se u peticiji.

Organizatori Aleksej Vjalicin i Danijel Ondruska imali su rok do kraja jula da prikupe milion potpisa kako bi zvanično podneli inicijativu Evropskoj komisiji. Vjalicin je ranije rekao za da su pokrenuli kampanju nakon što je Ubisoft, francuski izdavač video igara, okončao podršku za The Crew, trkačku igru koja je bila dostupna isključivo onlajn iz 2014. godine, sa oko 12 miliona igrača.

Peticija je do sada prikupila 1,25 miliona potpisa, ali ti potpisi još uvek treba da budu zvanično verifikovani pre nego što Komisija razmotri ovo pitanje.

"Oduševljeni smo što smo dostigli ovu prekretnicu i zahvalni smo na svakom potpisu", rekao je Vjalicin. Dodao je da planiraju da ulože sve napore kako bi prikupili još više potpisa, jer će neki sigurno biti poništeni tokom revizije.

Šta se traži u peticiji?

Peticija poziva na zakon kojim bi se izdavači igara obavezali da sastave plan pre gašenja servera - kako bi igrači i dalje mogli da igraju igru, barem oflajn. Inicijativa tvrdi da su video igre "jedinstvena kreativna dela" i da njihovo "ubijanje" znači brisanje istorije i gubitak kulturne vrednosti. Peticija takođe poziva na zaštitu kupljenog sadržaja unutar igara.

Udruženje za video igre Evrope (Video Games Europe), koje predstavlja industriju, saopštilo je da je odluka o gašenju igara složena i da igrači treba da budu unapred obavešteni, u skladu sa zakonima o zaštiti potrošača. Udruženje upozorava da bi novi zakon uveo velike tehničke probleme, otežao razvoj novih igara i potencijalno ugrozio prava intelektualne svojine.

"Stop Killing Games" još uvek neće automatski postati zakon. Evropska komisija mora da odluči da li će predložiti zakonske mere. Prvo, "nadležni organi" u svakoj državi članici EU će proveriti autentičnost potpisa. Nakon što se prikupe svi nacionalni sertifikati, organizatori mogu da podnesu formalnu peticiju Komisiji.

Zatim će se održati strukturirani dijalog sa organizatorima, a očekuje se da će Evropski parlament održati javne rasprave. Komisija će potom odgovoriti na inicijativu ili objaviti zakon ili objasniti zašto neće delovati. Ako odluči da predloži zakon, proći će kroz uobičajenu zakonodavnu proceduru EU.

(EUpravo zato/tportal)