Milijarder i vlasnik Iksa, Ilon Mask, planira u četvrtak uveče da intervjuiše nemačku desničarku Alis Vajdel zbog čega će na nogama biti mnogi evropski tehnološki regulatori. Oni će pomno pratiti da li će se tokom njihovog razgovora, koji će se uživo prenositi na ovoj društvenoj mreži, prekršiti neki zakoni EU.

Neće ih toliko zanimati sadržaj razgovora koliko način na koji će algoritmom ovaj prenos stići do više od 100 miliona korisnika u EU. Pregledaće da li Iks daje nepravednu prednost liderki AfD-a u odnosu na njene protivnike uoči federalnih izbora 23. februara.

AfD, stranka poznata po antiimigrantskim stavovima, trenutno je druga u anketama. Međutim, vetar u leđa joj je dao upravo Mask koji je izjavio da je "poslednji tračak nade za Nemačku".

Tim od 150 zvaničnika Evropske komisije iz Brisela i Sevilje će pratiti da li se Iks pridržava tehnoloških pravila EU. Oni imaju čak i ovlašćenje da posete prostorije Iksa i zatraže pristup algoritmu i unutrašnjim prepiskama.

Stručnjacima koji se bave implementacijom Zakona o digitalnim uslugama (DSA) pridružiće se zaposleni Evropskog centra za algoritamsku transparentnost u Španiji.

Ukoliko se prikupi dovoljno dokaza, to bi moglo da ubrza slučaj Evropske unije protiv Iksa po odredbama DSA. EU je u julu optužila Maska da ne poštuje pravila EU i uskoro se očekuje konačna presuda.

Bilo koja odluka će biti najverovatnije sprovedena na političkom nivou, prenosi Politiko.

Evropska komisija još nije naznačila kolike bi mogle da budu kazne. Mogle bi da čine i do 6 odsto globalnog svetskog prihoda, a regulatori bi firmama koje krše pravila mogle da nalože da preduzmu mere kako bi zaustavili potencijalne probleme. Takođe, sporne kompanije bi mogle da budu pod nadzorom.

Ilon Mask se poslednjih meseci pozicionirao kao blizak saradnik američkog predsednika Donalda Trampa. Nedavno je imao nekoliko zapaljivih izjava o evropskoj politici zbog čega ga je kritikovao određen broj lidera EU, uključujući i francuskog predsednika Emanuela Makrona.

(EUpravo zato/Politico)