Američki milijarder Ilon Mask podržao je nemačku desničarsku stranku Alternativa za Nemačku (AfD) u tekstu za nemački list "Welt am Sonntag", koji je objavljen na internetu u subotu (28. decembra), što je podstaklo urednicu rubrike komentara da podnese ostavku u znak protesta.

U kolumni, objavljenoj na nemačkom jeziku u vodećem listu medijske grupe Axel Springer, Mask je proširio svoje tvrdnje sa društvene mreže X iz prošle nedelje, gde je izjavio da "samo AfD može spasiti Nemačku".

"Prikazivanje AfD-a kao desničarske ekstremističke stranke je očigledno netačno, s obzirom na to da Alis Videl, liderka stranke, ima partnerku istog pola iz Šri Lanke! Da li vam to zvuči kao Hitler? Molim vas!" napisao je Mask u tekstu.

Nemačka domaća obaveštajna agencija klasifikovala je AfD na nacionalnom nivou kao slučaj sumnje na ekstremizam od 2021. godine.

Neposredno nakon objavljivanja kolumne na internetu, urednica sekcije za komentare, Eva Mari Kogel, objavila je na društvenoj mreži X da je podnela ostavku, uz link ka Maskovom tekstu.

"Demokratija i novinarstvo počivaju na slobodi izražavanja. To uključuje suočavanje s polarizujućim stavovima i njihovo novinarsko klasifikovanje", izjavili su za Rojters glavni urednik u odlasku, Jan Filip Burgard, i Ulf Pošardt, koji preuzima funkciju izdavača 1. januara.

Ilon Mask AfD
Wolfgang Maria Weber / imago stock&people / Profimedia Sporni članak Ilona Maska o AfD-u

Dijagnoza tačna, terapija ne

Oni su dodali da je rasprava o Maskovom komentaru, koji je imao oko 340 komentara nekoliko sati nakon objavljivanja, "veoma otkrivajuća".

Ispod Maskove kolumne, list je objavio odgovor Burgarda.

"Maskova dijagnoza je tačna, ali njegov terapijski pristup, da samo AfD može spasiti Nemačku, je fatalno pogrešan," napisao je on, pozivajući se na želju AfD-a da Nemačka napusti Evropsku uniju, obnovi odnose sa Rusijom i udovolji Kini.

Maskova podrška AfD-u, uz njegovu odbranu prava da komentariše nemačku politiku zbog svojih "značajnih investicija", dolazi u trenutku kada se Nemci pripremaju za izbore 23. februara, nakon što je koaliciona vlada koju je predvodio kancelar Olaf Šolc pala.

AfD se trenutno nalazi na drugom mestu u anketama i mogao bi da spreči formiranje većine desnog ili levog centra, ali su glavne, umerenije partije u Nemačkoj obećale da neće sarađivati sa AfD-om na nacionalnom nivou.

(EUpravo zato/euractiv)