Bez obzira na to koji uređaj poseduju, većina građana Evropske unije, kada ga više ne koristi, jednostavno ga zadrži u svom domaćinstvu umesto da reciklira, pokazuju najnoviji podaci Eurostata za 2024. godinu.
Više od polovine ispitanika (51 odsto) uzrasta između 16 i 74 godine odlučuje da stari mobilni telefon ili pametni telefon jednostavno ostavi kod kuće. Tek 18 odsto odlučuje da ga pokloni ili proda, dok samo 11 odsto uređaje šalje na reciklažu. Još manji broj, svega 2 odsto, baca ih bez reciklaže.
Sličan obrazac ponašanja primećen je i kod starih laptopova i tableta, 34 odsto ih čuva u svom domu, 12 odsto poklanja ili prodaje, dok se i ovde 11 odsto odlučuje za reciklažu. Samo 1 odsto ih baca.
Kada su u pitanju desktop računari, stopa reciklaže je nešto viša, 15 odsto, ali i dalje značajan deo ljudi (19 odsto) odlučuje da ih zadrži. Devet procenata poklanja ili prodaje stari računar, a 2 odsto ga jednostavno baci.
Ovi podaci ukazuju na široko rasprostranjeni trend gomilanja elektronskog otpada u domaćinstvima, koji ne samo da zauzima prostor već i otežava sprovođenje održivih praksi i zaštitu životne sredine.
Elektronski otpad je nevidljiva pretnja
Elektronski otpad (e-otpad) spada među najbrže rastuće tokove otpada u svetu. Iako mnogi uređaji sadrže dragocene metale poput zlata, srebra i bakra, većina završi u fiokama, podrumima ili na deponijama.
EU već godinama pokušava da poveća stopu reciklaže, ali podaci pokazuju da građani još uvek nisu dovoljno informisani ili motivisani da elektronske uređaje pravilno odlažu. Pokretanje lokalnih akcija prikupljanja, bolja infrastruktura i podsticaji mogli bi da doprinesu većoj reciklaži.
(EUpravo zato)