Naučnici u američkoj saveznoj državi Ilinois razvili su proces pretvaranja organskog industrijskog otpada u materijal za skladištenje energije koji bi mogao da zameni metale u nekim vrstama baterija. Iako su potrebna dalja istraživanja, tim sa Univerziteta Nortvestern u Čikagu se nada da bi ovo moglo jednog dana omogućiti skladištenje obnovljive energije u velikom obimu.

U ovom inovativnom procesu koristi se otpadni molekul trifenilfosfin oksid (TPPO), koji nastaje tokom proizvodnje vitaminskih tableta i još nekih proizvoda, a dobija se baterija sa redoks protokom.

To su punjive baterije koje koriste hemijsku reakciju za prenošenje energije između elektrolita, u kojima se ta energija skladišti.

S druge strane, u litijumskim i drugim čvrstim baterijama energija se skladišti u elektrodama. Procena je da će tržište redoks baterija porasti za 15% između 2023. i 2030. godine, navodi se u saopštenju na sajtu univerziteta.

Iako su manje efikasne od drugih tipova baterija i prevelike za električne automobile ili pametne telefone, baterije koje koriste TPPO mogle bi da budu bolje rešenje za skladištenje i balansiranje električne energije u mreži, uključujući energiju iz vetra i sunca.

Tim naučnika testirao je otpornost molekula putem eksperimenata punjenja i pražnjenja. Čak i nakon 350 ciklusa, baterija je izgubila veoma malo svog kapaciteta.

Takođe, proizvodnja baterija na bazi TPPO bi bila ekološki održivija jer ne bi zahtevala intenzivnu i invazivnu rudarsku eksploataciju metala, za razliku od litijumskih ili kobaltnih baterija. Takođe, otpad nije tako deficitaran kao ovi metali.

Svake godine se proizvede na hiljade tona TPPO, ali on postaje beskoristan i mora se pažljivo odlagati, navodi američki univerzitet.

Kristijan Malapit, glavni autor istraživanja, kaže da je ovo otkriće potencijal za transformaciju otpadnih jedinjenja u vredne resurse i tako otvara održiv put za inovacije u tehnologiji baterija.

(M.A./EUpravo zato/balkangreenenergynews.com)