Na nedavno završenom beogradskom Sajmu automobila veliku pažnju zauzeli su kineski brendovi električnih vozila. Iako spadaju u jedne od najvećih proizvođača ovog tipa automobila na svetu, u Srbiji oni mahom nisu bili poznati, a naročito ne u poređenju sa etabiliranim evropskim, američkim, korejskim ili japanskim gigantima.
Međutim, njihov dolazak u našu zemlju samo je jedan element slagalice svetske strategije ovih kineskih giganata. Sjedinjene Američke Države i Evropska unija uvele su carine na ove brendove tokom prethodne godine ne bi li zaustavile njihovu ekspanziju, ali u ostatku sveta oni jesu velika konkurencija na rastućem tržištu električnih vozila.
Unikatan spoljnopolitički položaj Srbije i aktuelno stanje tržišta u našoj zemlji trenutno je veliki magnet za razne kompanije sa Dalekog Istoka, a Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju koji Srbija ima sa Evropskom unijom jedan je od glavnih elemenata te privlačnosti. O čemu se tačno radi?
Najveći svetski proizvođač električnih vozila BYD i glavni konkurent Maskovoj Tesli došao je u Srbiju neposredno pre Sajma automobila kroz prodaju svojih modela domaćim kupcima. Ova kompanija investirala je već ogromna sredstva u svoju buduću fabriku električnih vozila u Segedinu, u susednoj Mađarskoj.
Na sličan način postupio je i najveći kineski i svetski proizvođač baterija CATL, koji je opredelio najveću investiciju u istoriji Mađarske u svoju gigafabriku u gradu Debrecinu. Osim ovih fabrika, veliki broj fabrika komponenti za ova vozila takođe je došao u ovu državu i okruženje, ne bi li formirao svoj lanac snabdevanja.
Kada se radi o Srbiji, može se primetiti isti obrazac, odnosno, da najveći deo rastućih kineskih investicija u prethodnim godinama dolazi u ovaj sektor. Od Zrenjanina, Loznice do Kragujevca i Niša različite kompanije povezane sa kineskim automobilskim sektorom došle su kao deo ovog talasa. Poslednja najavljena investicija većeg obima je investicija kineskog JMEV, čije vlasništvo sa oko 50% ima i francuski Reno, u fabriku električnih vozila u Sremskoj Mitrovici.
Zašto je Mađarska zanimljiva Kinezima?
Strategija kineske industrije trenutno je da kroz dolazak u članice Evropske unije, gde trenutno Mađarska jedino deluje veoma otvoreno za to, ali i države koje imaju povoljne ugovore o spoljnoj trgovini sa EU, poput Srbije i Maroka, zaobiđe briselske carine i probije se na ovo veliko i unosno tržište. Mađarska je zanimljiva jer kao članica Evropske unije nema praktično nikakve barijere u trgovini sa ostalim članicama EU, uključujući velika tržišta električnih vozila poput Francuske, Nemačke i nordijskih država.
To je naročito bitno sa promenom navike kupaca i najave Evropske unije o zabrani prodaje novih automobila sa motorima na unutrašnje sagorevanje 2035. Tokom 2024. unutar Evropske unije prodato je više novih električnih vozila nego dizel automobila. Kroz proizvodnju u Mađarskoj ovo veliko tržište biće dostupno gigantima kineske auto-industrije bez carina, a osim bescarinske prodaje ova centralnoevropska država ima višedecenijsko iskustvo sa investicijama u oblasti autoindustrije, iako prvenstveno iz Nemačke.
Srbija "unikatna" u Evropi
Srbija sa druge strane ima druge povoljnosti za kineske gigante, a unikatna je u Evropi jer ima ugovore o slobodnoj trgovini i sa Evropskom unijom i sa Kinom. To našu zemlju čini atraktivnom za investicije sa Dalekog Istoka, jer smanjuje troškove lanaca snabdevanja i time omogućava da kineskim kompanijama da posluju sa duplim olakšicama. Dok Mađarska ne može da definiše sama svoju trgovinsku politiku, jer je taj deo ovlašćenja prebačen na nivo cele Evropske unije, sa Srbijom to nije slučaj.
Zbog toga, dokle god Srbija nije formalno članica Evropske unije, ali ima visok nivo saradnje sa ovim blokom država i povoljne trgovinske uslove, ona će dalje privlačiti pažnju kineskih giganta u proizvodnji električnih vozila, te se ne bi trebalo iznenaditi ukoliko u narednom periodu još neka od ovog tipa firmi najavi dolazak i pokretanje fabrike u Srbiji.
Osim proizvodnje komponenata ili samih vozila na teritoriji Srbije, postoji velika verovatnoća da će navedene kompanije pokušati da se probiju i na prodajnom tržištu naše zemlje. Razlog za to je što je tržište električnih vozila u Srbiji tek u povoju i u ukupnom voznom parku automobili na ovaj pogon još uvek čine ispod 1% registrovanih vozila.
Sa druge strane, primetne su nove državne regulacije i programi podsticaja, kao i rastuća infrastruktura za punjenje, koji će podstaći dalju kupovinu i širenje njihove upotrebe.
Kineski brendovi su poznati po svojim nižim cenama i dostupnosti za najšire potrošačke grupe u odnosu na zapadne, korejske ili japanske brendove, što je jedan od faktora uvedenih carina na njih od strane različitih država. Srpsko rastuće tržište će se zato izvesno pokazati kao očigledna ciljna grupa za njih, a za razliku od SAD-a i Evropske unije njihov dolazak u Srbiju neće iskusiti prevelike trgovinske barijere i troškove koji proizilaze iz njih. Deo kineskih kompanija, poput spomenutog JMEV-a, uspostavio je saradnju sa zapadnim brendovima na zajedničkim projektima u sferi električnih vozila i baterija, a moguće da će deo njih pronaći neutralan teren za rad u Srbiji.
Prisustvo kineskih električnih vozila u Srbiji deo je šire strategije kineske autoindustrije da proširi svoj uticaj na evropsko tržište, koristeći povoljne trgovinske sporazume i izbegavajući carinske barijere koje su postavile Sjedinjene Američke Države i Evropska unija.
Zahvaljujući sporazumima koje Srbija ima i sa EU i sa Kinom, kineski proizvođači mogu smanjiti troškove poslovanja i olakšati izvoz svojih vozila i komponenti. Istovremeno, srpsko tržište električnih vozila je tek u razvoju, ali uz sve veću podršku države kroz subvencije i izgradnju infrastrukture, što dodatno motiviše kineske kompanije da ulažu u proizvodnju i prodaju. Njihova prednost leži u nižim cenama i širokoj dostupnosti, što ih čini konkurentnim u odnosu na zapadne, korejske i japanske brendove.
Kako globalni trendovi sve više favorizuju električna vozila, a Evropa se priprema za postepeno ukidanje automobila sa motorima na unutrašnje sagorevanje, očekuje se da će kineski proizvođači nastaviti da jačaju svoje prisustvo u Srbiji, bilo kroz nove investicije u proizvodne kapacitete ili kroz širenje prodajne mreže i promociju električne mobilnosti.