Grupa pustih, nenaseljenih vulkanskih ostrva blizu Antarktika, prekrivenih glečerima gde žive pingvini, našla se usred trgovinskog rata Donalda Trampa, jer je i njima uveo carine od 10 odsto.
Ostrva Herd i Mekdonald, koja čine prekomorske teritorije Australije, spadaju među najudaljenija mesta na planeti, do kojih se može doći samo brodom iz Perta, što je dvonedeljno putovanje. Potpuno su nenaseljena, a poslednja poznata poseta ljudi dogodila se pre skoro deset godina.
Ipak, ostrva Herd i Mekdonald našla su se na listi Bele kuće.
Australijski premijer, Entoni Albaneze, izjavio je da na udaru Trampovih carina "nijedno mesto na Zemlji nije bezbedno".
Prekomorske teritorije su deo Australije i nisu samoupravne, ali imaju jedinstven odnos sa saveznom vladom. Među teritorijama koje su se našle na listi Bele kuće su Kokosova ostrva, Božićno ostrvo i ostrvo Norfolk.
Ostrvo Norfolk, sa populacijom od 2.188 ljudi, nalazi se 1.600 km severoistočno od Sidneja, a pogođeno je carinama od 29 odsto – što je 19 procentnih poena više od ostatka Australije.
U 2023. godini, Norfolk je izvezao robu u vrednosti od 655.000 američkih dolara u SAD, pri čemu je glavni izvozni proizvod bila kožna obuća od 413.000 američkih dolara.
Međutim, administrator ostrva, Džordž Plant, osporio je ove podatke. "Ne postoji poznati izvoz sa ostrva u Sjedinjene Države, niti postoje carine ili poznate anticarinske mere na robu koja dolazi na Norfolk.“
"Ostrvo Norfolk je pogođeno tarifama od 29 odsto. Nisam siguran da je ono, uz dužno poštovanje, konkurent u trgovini sa ogromnom ekonomijom Sjedinjenih Država, ali to samo pokazuje i potvrđuje činjenicu da nijedno mesto na Zemlji nije bezbedno", poručio je Albaneze.
Podaci o izvozu sa ostrva Herd i Mekdonald su još zbunjujući. Teritorija ima ribolovačko područje, ali nema zgrade niti bilo kakvo naselje.
Uprkos tome, prema podacima Svetske banke, SAD su u 2022. godini uvezle robu u vrednosti od 1,4 miliona američkih dolara (2,23 miliona australijskih dolara) sa ostrva Herd i Mekdonald, pri čemu su gotovo svi proizvodi bili iz kategorije "mašinerija i električni uređaji". Nije odmah bilo jasno o kakvoj se robi radi.
U prethodnih pet godina, uvoz sa ovih ostrva kretao se između 15.000 i 325.000 američkih dolara.
(EUpravo zato/Guardian)