U Severnoj Makedoniji započela je izgradnja najvećeg vetroparka na Zapadnom Balkanu.

Reč je o do sada najvećem ulaganju u čistu energiju kompanije Alcazar Energy, vrednom 500 miliona dolara, koje bi trebalo da obezbedi električnu energiju za 100.000 domaćinstava u zemlji.

Novi vetropark gradi se na površini od 326 hektara na teritoriji opština Štip, Karbinci i Radoviš, u istočnom delu Severne Makedonije. Sastojaće se ukupno od 55 vetroturbina, koje će proizvoditi 1 teravat-sat električne energije godišnje.

Premijer Severne Makedonije Hristijan Mickoski izjavio je da je ponosan što projekat na kojem su radili proteklu godinu sada ulazi u fazu realizacije.

"Nakon nešto više od godinu dana, ono što smo tada obećali sada zajedno sa kompanijom i investitorima dobija svoj završetak, završetak prve faze. Najavili smo ulaganje u obnovljive izvore energije vredno pola milijarde dolara, koje će proizvoditi oko 1 TWh električne energije godišnje. Ovo ulaganje treba da posluži kao pokretač i model za budućnost. Imamo još mnogo ideja kako ovu investiciju učiniti još značajnijom, i za investitora i za nas kao državu", rekao je Mickoski.

Niže cene za građane

Suosnivač kompanije Alcazar Energy, Danijel Kalderon, očekuje da će projekat doprineti čistijem okruženju, smanjenju zagađenja, ali i nižim cenama električne energije za građane.

"Prosečna cena veleprodajne električne energije u regionu iznosila je 140 evra po megavat-satu u prvom kvartalu, a očekujem da će se sa ovakvim ulaganjima ta cena znatno smanjiti. S obzirom na snagu vetra u Makedoniji i izgradnju ovog projekta, možemo značajno uštedeti i smanjiti cenu električne energije. Zajedno smo posvećeni dugoročnim koristima za lokalne zajednice i podršci energetskim ambicijama Severne Makedonije", poručio je Kalderon.

Ministarka za energetiku, rudarstvo i mineralne sirovine, Sanja Božinovska, izjavila je da je ovo dokaz da se Severna Makedonija već posmatra kao stabilna i predvidiva zemlja za dugoročna ulaganja.

"Ova Vlada je postavila energetiku kao stub razvoja. I nećemo stati dok Makedoniju ne pretvorimo u regionalni centar za obnovljivu energiju. Ulaganja u vetar, sunce i vodu su mostovi ka ekonomskoj stabilnosti, zelenoj tranziciji i novim radnim mestima za makedonske građane. Ova investicija stvara prilike za mlade, industrijske kapacitete za celu državu i energetsku sigurnost za brojna domaćinstva", istakla je Božinovska.

Čista i stabilna energija

Ovo ulaganje donosi višestruke koristi: čistu i stabilnu energiju, smanjenje emisije ugljen-dioksida i niže račune za električnu energiju.

"Izgradnjom ovog vetroparka Makedonija će ostvariti višestruke koristi, deo ulazi u bruto domaći proizvod (BDP), a deo koristi imaće cela naša industrija. Evropska unija postavila je pravila zelene tranzicije i ona se neće povući. Od 2026. godine, industrije poput metalne, čelične i one koje najviše doprinose našem BDP-u moraće da koriste zelenu energiju", rekao je ministar saobraćaja i veza Aleksandar Nikolovski.

Očekuje se da će projekat biti završen do 2027. godine, kada bi trebalo da se proizvedu i prvi megavat-sati električne energije. Očekivana godišnja proizvodnja od milion megavat-sati činiće 20% ukupne domaće proizvodnje električne energije.

Inače, Alcazar Energy je vodeći investitor u obnovljive izvore energije i nezavisni održivi fond sa sedištem u Luksemburgu i timom savetnika sa sedištem u Dubaiju. U septembru 2023. godine uključili su se i u projekat izgradnje vetroparka u Crnoj Gori. Prisutni su i u Severnoj Africi i na Bliskom Istoku, sa pet solarnih fotonaponskih centara i dva vetroparka u Jordanu i Egiptu.

(EUpravp zato/Energija Balkana)