Novo istraživanje je pokazalo da vetroparkovi na moru mogu da predstavljaju pogodno stanište za okeanski živi svet, navodi se u studiji objavljenoj na portalu Phys.org.
Uzorci morske vode, tačnije njih 436, koje su prikupili naučnici Univerziteta i istraživačkog centra Vageningen, u blizini četiri vetroparka u holandskom delu Severnog mora, pokazali su prisustvo više vrsta ajkula i raža: raža kamenica, golema ajkula, šarena raža...
Jedan od faktora koji doprinosi bogatstvu faune u blizini vetroparkova mogla bi da bude i lokalna zabrana povlačenja mreža po morskom dnu.
Zabrana postoji jer se na ovaj način mogu oštetiti podvodni kablovi povezani sa vetroparkovima. Istovremeno, štite se morski ekosistemi pri dnu mora jer ostaju netaknuti i pogodni za prirodne predatore i opastanak lanca ishrane.
Istraživači su bili posebno uzbuđeni jer su mogli da procene brojnost životinjskih populacija isključivo na osnovu DNK tragova pronađenih u vodi. Na taj način izbegavaju se invazivne metode praćenja.
Naučnici će nastaviti da istražuju uticaj podvodnih kablova za prenos struje na životinjski svet i da li njihova elektromagnetna polja utiču na sposobnost navigacije kod jedinki.
Energija vetra je ključna za održiviju budućnost Evrope jer pomaže u udaljavaju od termoelektrana na ugalj i gas koje značajno zagađuju vazduh.
Uz to, sagorevanje fosilnih goriva dovodi do zagrevanja okeana i povećanja njihove kiselosti što šteti morskim ekosistema, a takođe se ubrzava topljenje polarnih lednika, čime se podiže nivo mora. Dodatna toplota u atmosferi pogoršava ekstremne vremenske pojave.
Podrška biodiverzitetu uz razvoj zelene energije predstavlja izuzetnu prednost, poručuju istraživači.
U Sjedinjenim Američkim Državama je u toku veliki projekat koji ima za cilj da zaštiti staništa životinja i istovremeno obezbedi prostor za vetroparkove velikih razmera. Ipak, stručnjaci naglašavaju da je još rano donositi konačne zaključke o tome kako vetroparkovi utiču na divlji svet.
"Pokušavamo da utvrdimo da li ove životinje zaista koriste vetroparkove kao stanište ili su možda ugrožene", rekla je naučnica Anemiek Hermans.
(EUpravo zato/Cool Down/Phys)