Zbog klimatskih promena, u prekograničnom regionu između Mađarske i Srbije, očekuju se padavine. Istraživanja Adapt Tisa ukazuju na moguće povećanje broja poplava, a cilj je ublažavanje posledica.
Projekat "Zajedničko prilagođavanje i mere ublažavanja klimatskih promena podržavanjem integrisanog upravljanja vodama na reci Tisi - Adapt Tisa", koji finansira Evropska unija, osmišljen je kako bi se upravljalo Tisom inovativnim alatima, a da bismo se prilagodili ekstremnim vremenskim uslovima.
"Vrlo značajan projekat koji se finansira iz sredstava EU, unutar projektnog perioda od 2021. do 2027. godine. Projekti Mađarska - Srbija. On bi trebalo da ukaže na prednost integralnog upravljanja poplavnim talasima na rekama", kaže Srđan Kolaković, direktor NTP i član projekta "Adapt Tisa"
Kolaković dodaje da je njihovo zaduženje da zajedno sa Mađarskom osmisle hidraulički model i uz pomoć veštačke inteligencije da upravljaju poplavnim talasima Tise.
"Analize koje smo već sproveli na ovom projektu ukazuju da možemo u budućnosti očekivati povećanje broja poplava ali i inteziteta poplava. Odnosno da će se za jedan i po puta povećati broj poplava, a intenzitet će biti za 10 odsto veći. Da bismo odgovorili na te izazove moramo zajedno da radimo na tom projektu", dodaje Kolaković.
Analize pokazuju da će se poplavni talas na Tisi formirati na Karpatima i spuštaće se do Mađarske i Srbije. Shodno rezultatima tog projekta, upravljaće se poplavnim talasima, kako ne bi došlo do izliva.
(EUpravo zato/RTV)