Učesnike COP29 koji se održava do 22. novembra u glavnom gradu Azerbejdžana, Bakuu, dočekali su predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev i generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš, koji su se obratili na otvaranju.

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš tokom obraćanja svetskim liderima na otvaranju Samita o klimatskim promenama COP-29 kazao je da je uništavanje prirodne sredine ove godine je dostiglo krajnje visoke vrednosti.

"Sat otkucava i najveći zagađivači moraju da podnesu veći deo finansijskog tereta rešavanja problema, a sporazum je imperativ", kazao je Gutereš i dodao da curi vreme za ograničavanje porasta globalne temperature na 1,5 stepeni, te da "vreme nije na našoj strani".

On je upozorio da nijedna zemlja nije pošteđena uragana, vrućina, poplava, suša i drugih klimatskih katastrofa izazvanih ljudskim faktorom.

"Ovo je priča o nepravdi koja se može izbeći. Bogati izazivaju probleme, siromašni plaćaju najveću cenu", istakao je Gutereš i upozorio da će se svetske ekonomije suočiti sa još većom krizom ukoliko se emisije štetnih glasova ne smanje i ukoliko prilagođavanje klimatskim promenama ne bude adekvatno.

On je naglasio da je revolucija čiste energije tu i da nijedna grupa, kompanija i vlada to ne mogu zaustaviti.

Liderima je poručio da to moraju da osiguraju da bude sprovedeno u delo pošteno i brzo.

On je naveo tri prioriteta kada je očuvanje prirodne sredine u pitanju, uključujući ''hitno'' smanjenje emisija štetnih gasova, koje bi, istakao je, predvodile zemlje G20.

Zatim je, kako je naveo, bitna zaštita ljudi od razaranja klimatske krize, posebno najugroženijih, za šta će biti potrebne stotine milijardi dolara.

Kao treće, naveo je postizanje ukupnog finansijskog cilja, koji bi trebalo da iznosi najmanje bilion dolara godišnje i ključni je zadatak KOP29.

Pozvao je razvijene države da pomognu zemljama u razvoju u borbi sa klimatskim promenama i finansijskim posledicama, naglasivši da ''zagađivači moraju da plate'' i da je potrebno postaviti finansijski cilj koji odgovara trenutnim potrebama.

"Nema vremena za gubljenje kad je reč o finansiranju rešavanja klimatskih pitanja. Svet mora da plati, ili će čovečanstvo platiti cenu. Klimatske finansije nisu u dobrotvorne svrhe, to je investicija. Klimatska akcija nije opciona, ona je imperativ. I jedno i drugo je neophodno za život celog čovečanstva", napomenuo je Gutereš.

"Prirodni resursi su dar od Boga"

Predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev na otvaranju COP-29 rekao je da su megaprojekti koje je započeo Azerbejdžan promenili energetske i transportne rute u Evroaziji.

"Sever, jug, zapad i istok su upravo mesto susreta Azerbejdžana. Ovde se energija, kultura, uključujući transport, odvijaju između različitih međunarodnih učesnika. Megaprojekti koje je započeo Azerbejdžan već su promenili energetske i transportne puteve u Evroaziji. Time smo uspostavili produktivan format multilateralne saradnje", naglasio je Alijev i dodao da Azerbejdžan može da izgradi mostove povezivanja.

Istakao je veliki značaj prirodnih resursa poput nafte i prirodnog gasa, za koje je rekao da su "poklon od Boga" i da čine temelj prirodnog bogatstva Azerbejdžana i naglasio da ima zemalja koje proizvode više nafte od Azerbejdžana i emituju više ugljen-dioksida, ali da je Azerbejdžan postao meta negativnih kampanja od kada je domaćin COP-a.

Samitu prisustvuje i predsednik Srbije, Aleksandar Vučić koji je na svom Instagram profilu istakao da se Srbija pridružuje globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promena.

"Kroz svoje nacionalne strategije i politike, nastavljamo da radimo na smanjenju emisije ugljen-dioksida, promovisanju energetske efikasnosti, zaštiti biodiverziteta i promovisanju zelene energetske tranzicije. Neka nam ovaj samit bude podsetnik da, uprkos izazovima, imamo snage da promenimo kurs, sačuvamo planetu i obezbedimo bolju budućnost za sve", poručio je Vučić na Instagramu.

(M.A./EUpravo zato/rts.rs)