Ekološka rekonstrukcija Termoelektrane Pljevlja koja je jedan od najvažnijih projekata u crnogorskoj energetici počinje naredne sedmice i trajaće do sredine novembra.

I dok iz Elektroprivrede tvrde da višemesečni zastoj u radu Termolektrane neće uticati na snabdevenost tržišta i rast cena struje, analitičari ukazuju na visoka ulaganja za relativno mali preostali radni vek objekta. Crna Gora se na obnovu obavezala kao kandidat za članstvo u Evropskoj uniji.

Termoelektrana Pljevlja biće van pogona od 31. marta do sredine novembra zbog početka dugo najavljivane rekonstrukcije čiji je cilj modernizacija postrojenja i usklađivanje sa savremenim ekološkim standardima. Ova TE inače obezbeđuje 40 odsto domaće proizvodnje struje.

"Elektroprivreda je nabavila 600 gigavat sati električne energije, što je 75 odsto potreba predviđenih Energetskim bilansom za 2025. Struja je nabavljena po prosečnoj ceni od oko 100 evra po megavat satu. Uprkos velikoj razlici, jer krajnjim potrošačima struju prodajemo po ceni od 45 eura po megavat satu, za sada nije planirano poskupljenje", ističu iz EPCG.

Da potrošači neće trpeti posledice, saglasan je i analitičar Dejan Mijović.

Ipak, ističe što će vrednost rekonstrukcije uz gubitke Elektroprivrede i Rudnika premašiti 200 miliona evra, pa će uz sve očekivane prednosti, to ipak biti ekonomski štetan i dugoročno neisplativ posao.

"Imajući u vidu da će od naredne godine da se primenjuje penal od 75 evra po megavat času za emisiju CO2, ti će troškovi proizvodnje TE biti toliko visoki da oni neće biti prihvatljivi za EPCG. Mnogo će opteretiti njen rad i umanjiti njenu investicionu sposobnost", objasnio je Mijović, prenosi RTCG.

Rekonstrukcija najvećeg crnogorskog proizvođača struje preduslov je toplifikacije Pljevalja čime će, kako očekuju u NVO sektoru, biti smanjeno zagađenje vazduha u tom gradu.

No, to neće biti dovoljno da se zaustavi trend iseljavanja.

"Ove emisije PM čestica, PM10, 2,5, one će svakako biti manje, bar se nadamo, da će se to eliminisati. Sa nekog ekonomskog aspekta ako pričamo o tome, Pljevlja neće dobiti ništa više od onoga što sada dobijaju, a sada dobijaju skoro ništa. Tu moraju neke stvari drastično da se menjaju ako želimo da zastavimo sadašnje iseljavanje stanovništva, jer mi imamo 50 sela koja nemaju nijednog stanovnika", kazao je Milorad Mitrović iz NVO Breznica.

Ekološku rekonstrukciju Termoelektrane radiće kineski konzorcijum s domaćim kompanijama, a početna cena od 54 miliona narasla je na gotovo 70 miliona evra, zbog strogih evropskih direktiva i prelaska s uglja na ekološki čistije izvore energije.

Na to se Crna Gora obavezala kao kandidat za članstvo u Uniji, ali i u reformskoj agendi do 2027. koja je uslov za dobijanje novca iz evropskog Plana rasta za Zapadni Balkan.

(EUpravo zato/RTCG)