Već se borimo sa nesnosnim vrućinama, tako da klima uređaji rade punom parom.
Nažalost, sa visokim temperaturama stižu i viši računi za struju.
Postoji nekoliko stvari koje možemo da učinimo kako bismo najbolje ohladili prostor, ali uz optimalno trošenje novca.
Veliki broj ljudi tokom vrućina klimu stavi da radi na, recimo, 16 stepeni misleći da će to brže i bolje odraditi posao.
Međutim, kako nam objašnjava inženjer Pavle Pavlović, podešavanje temperature na uređaju ispod 20 stepeni je greška.
"Prosečna domaćinstva kupuju obične trgovačke klime koje ni ne mogu da postignu temperaturu od 16 stepeni pogotovo ako je napolju 36 stepeni. Sam uređaj, odnosno, kompresor se tehnički opterećuje. Obično klime treba postaviti na 26 stepeni, mada ima onih koji predlažu i 22 stepena. Zašto? Zato što je poenta postaviti uređaj na optimalnu temperaturu tako da on može sam da se isključi kada je dostigne, a tada kompresor miruje. U svakoj drugoj varijanti, klima se opterećuje, a samim tim se troši i više struje, pa je račun veći", poručio je Pavlović.
Kako je dodao, kada postavimo klima uređaj na optimalnu temperaturu i račun za struju će biti optimalan.
Prеma nеkim podacima, klimе trošе tri do pеt posto manjе еnеrgijе sa svakim stеpеnom višе na tеrmostatu.
Za maksimalnu uštеdu еnеrgijе, stručnjaci prеporučuju da klimu ostavitе da radi na 26 stеpеni.
Osim toga, velika razlika u unutrašnjoj i spoljašnjoj temperaturi ne može da pogoduje mnogo ni našem zdravlju, kao što verovatno i sami primećujemo tokom leta kada se mnogi žale na glavobolje, prehlade i slično.
Predlaže se i da rashladni uređaji rade najbolje u punoj brzini u kraćem vremenskom roku, a kada se prostorija ohladi, klima se može isključiti, bolje nego da radi po ceo dan na istoj temperaturi.
(EUpravo Zato)