Samo tri meseca posle uvođenja zabrane upotrebe plastičnih kesanjihovo korišćenje je u trgovinama smanjeno 50 odsto, a na deponiji u Podgorici ih ima 70 odsto manje.
U Ministarstvu ekologije kažu da građani sve više koriste platnene torbe, papirne kese i druge ekološki prihvatljive zamene za plastične kese, preneo je list Pobjeda.
Crna Gora je pre tri meseca novim Zakonom o upravljanju otpadom uvela zabrane i ograničenja za upotrebu plastičnih kesa i jednokratne plastične ambalaže. Zabranjeno je korišćenje plastičnih kesa od 15 do 50 mikrona, a za deblje plastične kese, sa više od 50 mikrona, predviđeno je plaćanje naknade od 0,03 evra.
U Ministarstvu navode da je za ozbiljnije analize i procene potrebno više vremena, ali prvi rezultati su obećavajući.
Rezultati morfološke analize na deponiji u Podgorici pokazali su da je odlaganje plastičnih kesa smanjeno oko 70 odsto u odnosu na period pre uvođenja zabrane. Pojedini trgovinski lanci, takođe, beleže smanjenje upotrebe kesa oko 50 odsto u periodu oktobar-januar u poređenju sa istim periodom prošle godine.
Kazne za nepoštovanje Zakona su od 1.000 do 40.000 evra. Tržišna inspekcija je od početka primene Zakona utvrdila 19 nepravilnosti. Prekršajno je kažnjeno osam privrednika u ukupnom iznosu od 8.000 evra.
Osim plastičnih vrećica zabranjene su plastične slamčice, kao i pribor za jelo i određene kutije za pakovanje hrane. Kazne za pojedince su od 500 do 2.000 evra.
U Hrvatskoj od 1.januara naplata plastičnih kesa za voće i povrće
Podsetimo, dok su Crnogorci zabranili plastične kese i pribor za jelo, od 1. januara 2025. u Hrvatskoj su krenule da se naplaćuju lake plastične kese koje se u rolnama nalaze uglavnom u odeljenjima voća i povrća u prodavnicama ili na pijacama.
Sanja Radović, načelnica Odeljenja za upravljanje otpadom u Ministarstvu zaštite životne sredine rekla je tada da lagane kese moraju biti označene porukom "Koristite kese štedljivo" kako bi se podigla svest o odgovornom korišćenju.
Prodavci su od tada u obavezi da obezbede da se kese nalaze na mestima gde se koriste za njihovu namenu, kao što je odeljenje voća i povrća, a cena kesa mora da bude jasno istaknuta na tim mestima.
Inače, od 01.01.2022. u Hrvatskoj je zabranjeno stavljanje na tržište lakih plastičnih kesa.
Ovo je zabrana je u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom, a odnosi se na kategoriju plastičnih kesa za nošenje sa debljinom zida do 50 mikrometara, s tim što je upotreba veoma lakih plastičnih kesa tanjih od 15 mikrometara i koji se koriste isključivo iz higijenskih razloga ili služe kao primarno pakovanje za hranu u rasutom stanju kada pomaže u sprečavanju bacanja hrane.
(EUpravo zato/Balkangreenenergy)