U doba kada se sve veća pažnja posvećuje očuvanju životne sredine i prevenciji negativnih zdravstvenih efekata, Udruženje REZZON iz Novog Sada pokrenulo je inicijativu pod nazivom "Da plastična čaša ne bude naša", s ciljem smanjenja upotrebe jednokratnih plastičnih čaša u vrtićima u njihovom gradu.
Ovaj projekat motivisan je potrebom za izgradnjom zdravijih navika kod dece, kao i smanjenjem otpada koji nastaje u predškolskim ustanovama, kaže Ivana Ostojić iz udruženja.
Podsetimo, nekada su se u srpskim vrtićima koristile isključivo metalne šolje za mleko i čaj uz obrok, ali onda su roditelji krenuli opravdano da se boje virusa i bakterija, vrtići su krenuli olako da pristaju na ekološki tragičnu alternativu kako bi svima bilo lakše, a grad i država nisu pronašli održivije rešenje. Sve to dovelo je do miliona utrošenih plastičnih čaša u vrtićima koje imaju koban uticaj na zagađenje.
Od individualne inicijative do organizovane akcije
Članice REZZON-a, pre svega majke, dugo su se individualno borile protiv plastike u okruženju svojih mališana, ali se promena pokazala kao teško ostvariva zbog nedostatka organizacije i jasne alternative za vrtiće.
"Jedna članica godinama se borila da se u grupama njene dece u vrtiću zabrani upotreba plastičnih čaša, ali bezuspešno. Često je problem bio i nedostatak alternativa i preporuke sanitarne inspekcije koje su činile sve da se praksa upotrebe jednokratnih plastičnih čaša zadrži", objašnjava Ostojić.
Svest o tome da se ovim pitanjem niko nije bavio dovoljno intenzivno podstakla ih je da osnuju Udruženje REZZON i okupe podršku roditelja širom Srbije.
Prepreke i izazovi u vrtićima
Prelazak na dugotrajnija rešenja, kao što su metalne šolje ili flašice, susreće se sa više prepreka. Najveći izazov predstavlja manjak osoblja i opreme u kuhinjama vrtića, što bi podrazumevalo dodatne zadatke i adaptaciju kuhinjskih kapaciteta.
"Stav uprave vrtića je prepreka na koju i roditelji i vaspitači ukazuju u našoj anketi u gotovo istom procentu kao i na ostale izazove", rekla je Ivana Ostojić, dodajući da je dodatna edukacija i podrška roditeljima neophodna kako bi nova praksa postala deo svakodnevice.
Inspiracija iz EU zemalja i podrška EU Resurs centra
Udruženje se ugleda na praksu Nemačke i Austrije, gde su metalne šolje i flašice već standardizovana rešenja u vrtićima.
Smatrali su da je najbolje da za primere dobre prakse uzmu široko rasprostranjena rešenja koja su potvrđena dugogodišnjom primenom u praksi.
Ivana Ostojić iz udrženja REZZON objasnila je da im je bilo važno da prenesu iskustva ljudi iz Srbije koji trenutno žive i rade u zemljama Evropske unije.
"Oni poznaju prakse u našim vrtićima ali sada žive i rade po drugom sistemu pa imaju mogućnost da to i uporede. Pored toga, ovi roditelji i vaspitači su prošli promenu navike koja i nas očekuje pa upravo njihovi primeri mogu da nas ohrabere i uvere da je promena moguća".
Ostojić posebno ističe podršku EU Resurs centra i Novosadske novinarske škole koja je bila tu za osobe koje realizuju projekat kako bi rešila sve njihove nedoumice.
"U najpozitivnijem smislu nas je iznenadilo koliko je podrška EU Resurs centra doprinela kredibilitetu naše inicijative u očima medija i organizacija civilnog društva".
"Naš cilj je da istrajemo u sprovođenju promene. Zato ćemo nastaviti da širimo inicijativu kako bismo uključili što više roditelja, vaspitača i relevantnih institucija koje mogu uticati na ostvarenje ovog cilja. Verujemo da ćemo i dalje imati podršku i oslonac na tom putu", zaključila je Ostojić.
(EUpravo zato/EU u Srbiji)