Solarne farme su u prvim redovima tranzicije ka održivoj energiji, a nedavna istraživanja su pokazala da imaju još neke neočekivane benefite.

Solarni parkovi, koji uključuju zaštitu prirode, mogu da doprinesu zelenim ambicijama EU, stvarajući povoljne uslove za obnovljive izvore energije i biodiverzitet.

Pošto su trenutne politike o solarnim farmama u prirodi i dalje nejasne, izveštaj "SolarPower Europe" je jasno definisao ciljeve koje budući projekti treba da slede.

Solarne instalacije treba da budu pažljivo osmišljene, uključujući sadnju autohtonih i raznovrsnih vrsta drveća i divljeg cveća zbog podrške oprašivačima, postavljanje koridora i ograda prilagođenih divljim životinjama, kao i izbegavanje upotrebe toksičnih herbicida.

Pored toga, trebalo bi koristiti poluprovidne, bifacijalne solarne panele koji su dovoljno visoko postavljeni od tla i koji mogu da se kreću sa suncem kako bi svetlost mogla da dopre do vegetacije, čime poboljšava kvalitet zemljišta i podstiče rast biljaka.

Izveštaj je takođe predložio da solarni parkovi budu strateški postavljeni na zemljištima koja su već degradirana ili imaju infrastrukturu, kako bi se izbegao gubitak biodiverziteta i ublažilo dalje uništavanje tla.

Ovi solarni parkovi će igrati ključnu ulogu u Zakonu EU o obnovi prirode, koji ima za cilj da obnovi 20 odsto morskih i kopnenih staništa do 2030. godine i sve degradirane ekosisteme do 2050. godine.

Pored toga, oni će biti ključni deo napora Unije da smanji emisije gasova sa efektom staklene bašte za 55 procenata do kraja ove decenije, kao i ciljeva Pariskog sporazuma da se do 2050. godine postigne nulta emisija gasova.

Autori studije pozivaju ne samo na saradnju na nadnacionalnom, nacionalnom i regionalnom nivou, već i na još veću podršku vlada kako bi se podstakla i povećala proizvodnja.

Pogled na solarne panele odozgo
onemorepicture / Thorsten Wagner / imago stock&people / Profimedia 

Posebno se ističu primeri uspešnih solarnih farmi u prirodi, poput parka u Nemačkoj u kome živi nekoliko vrsta ptica, gmizavaca i sisara, a ovce služe kao prirodne "kosilice" i đubrivo.

Još jedan projekat će uskoro biti realizovan u Velikoj Britaniji, gde kompanija "Queequeg Renewables" planira izgradnju pet sistema za solarnu energiju i skladištenje baterija širom zemlje.

"Iako je procenat zemljišta koji sadrži postojeće i buduće solarne parkove i dalje ograničen ... važno je pravilno odabrati lokaciju i dizajnirati solarne parkove tako da mogu istovremeno da rešavaju klimatske krize i probleme biodiverziteta", napisali su autori dokumenta.

(EUpravo zato/Cool Down)