Psi koji žive u blizini Černobilja, gde se 1986. odigrala nuklearna katastrofa, razvili su novu supermoć - imuni su na radijaciju, teške metale i zagađenje.
Naučnici su sakupili uzorke krvi 116 pasa lutalica koji žive u Zoni isključenja, a onda su utvrdili da među njima postoje dve različite populacije koje se obe genetski razlikuju od pasa iz okolnih područja.
To sugeriše da su se prilagodili na toksično okruženje i objašnjava zašto su nastavili da napreduju u ovoj pustoši.
Stručnjaci sada pokušavaju da saznaju kako su razvili genetičku supermoć što bi moglo da pomogne u razumevanju zdravstvenih posledica života u oblasti sa različitim zagađivačima, ne samo po životinje već i ljude.
Podsetimo, nuklearna havarija se dogodila 26. aprila 1986. na severu Ukrajine kada je eksplodirao jedan od reaktora nuklearne elektrane u Pripjatu. Meštani su evakuisani iz Černobilja i okolnih oblasti kako bi izbegli ogromne nivoe radijacije. Od tada je ovo područje poznato kao Zona isključenja.
Pošto tamo više niko ne živi, osim nekoliko pojedinaca, divlji svet je mogao da buja. Iako se radi o izrazito radioaktivnoj zoni, psi lutalice žive tamo godinama, a naučnici sada znaju i zašto.
U Zoni isključenja ih ima oko 900, a većina njih su potomci ljubimaca koje su stanovnici morali da ostave prilikom masovne evakuacije.
Katastrofe koje zagađuju ili uništavaju staništa mogu da primoraju prirodu da se prilagodi na izmenjene uslove.
Naučnici su uzimali krv psima tokom sterilizacije i vakcinacije, u programu koji se sprovodio 2018. i 2019. godine.
Krvni uzorci su potom prebačeni u SAD kako bi se analizirali. Ekstrakcija DNK je pokazala da černobiljski psi poseduju jedinstvenu genetsku strukturu.
Istraživači su pronašli skoro 400 "izuzetnih lokusa", odnosno genomskih lokacija koje pokazuju ponašanje i obrasce koji se izuzetno razlikuju od ostatka genoma.
Zatim su identifikovali 52 gena povezana sa tim izuzetnim lokusima, za koje se navodi da "mogu da budu povezani sa izlaganjem zagađenju životne sredine kod nuklearne elektrane", stoji u studiji objavljenoj u magazinu "Canine Medicine and Genetics".
Drugim rečima, kontaminirana okolina u kojoj su psi živeli uzrokovala je genetske mutacije koje su se prenosile sa generacije na generaciju, što je na kraju dovelo do njihove adaptacije na surove uslove.
Međutim, ovi psi lutalice nisu jedine černobiljske životinje koje su razvile "genetske supermoći".
Prethodno je utvrđeno da su mutirani vukovi otporni na radijaciju koja dovodi do pojave raka, a promene su uočene i kod žaba, konja i crva.
Sva ova saznanja bi mogla da sugerišu da je Zona isključenja možda ponovo pogodna za život.
(EUpravo zato/Dejli mejl)