Danski poslanici su postigli dogovor o sadnji milijardu stabala i pretvaranju deset odsto poljoprivrednog zemljišta u šume i prirodna staništa u naredne dve decenije, u nastojanju da smanje upotrebu đubriva.

Vlada je ovaj sporazum nazvala "najvećom promenom danskog pejzaža u poslednjih 100 godina".

"Danska priroda će se promeniti na način koji nismo videli još od isušivanja močvara 1864. godine", rekao je Jepe Brus, šef Zelenog tripartitnog ministarstva Danske, formiranog za sprovođenje zelenog sporazuma postignutog u junu između farmera, industrije, sindikata i ekoloških grupa.

Prema sporazumu, izdvojeno je 6,1 milijardu dolara za otkup zemljišta od farmera tokom naredne dve decenije, saopštila je vlada.

Danske šume će se proširiti za dodatnih 250.000 hektara, dok će još 140.000 hektara, koje se trenutno obrađuje na klimatski štetnim niskim zemljištima, biti pretvoreno u prirodu. Trenutno je 14,6 odsto zemljišta u Danskoj pod šumama.

Sporazum su postigle tročlana danska vlada — koju čine Socijaldemokrate, Liberali i umerena Centristička partija — zajedno sa Socijalističkom narodnom partijom, Konzervativcima, Liberalnim savezom i Socijalno-liberalnom partijom.

Glasanje u parlamentu o sporazumu smatra se formalnošću.

U junu je vlada najavila da će farmeri koji drže stoku od 2030. godine biti oporezovani zbog emisije gasova sa efektom staklene bašte koje proizvode njihove krave, ovce i svinje, što Dansku čini prvom zemljom koja uvodi ovu meru, ciljanjem na glavni izvor emisije metana, jednog od najmoćnijih gasova koji doprinose globalnom zagrevanju.

(EUpravo zato/AP)