Evropske šumske biljke se pomeraju, a tome ne doprinose samo klimatske promene, kao što se mislilo.

Vrste migriraju ka severnijim i hladnijim staništima, a istraživači su utvrdili da se to događa prilično ubrzano zbog prekomernog azota u atmosferi.

Visoki nivoi azota, naročito od zagađenja vazduha, dozvoljavaju vrstama kojima pogoduje taj gas da često zamene druge biljke.

Ta pomeranja ka zapadu, koja u proseku imaju brzinu od 3,56 kilometara godišnje, događaju se 2,6 puta više nego migriranja ka severu što menja sliku nekih od najupečatljivijih evropskih šuma.

Studija, koja je analizirala 266 šumskih biljnih vrsta tokom nekoliko decenija, pokazala je da se 40 odsto njih pomera ka zapadu, a samo 15 ka severu.

Među proučavanim ekosistemima su neke od najpoznatijih evropskih šuma, poput Bjalovješke u Poljskoj. Otkrića su veoma značajna za donosioce odluka i stručnjake koji se bave očuvanjem životne sredine jer moraju da razmotre dugoročni uticaj zagađenja azotom dok razvijaju strategije zaštište biodiverziteta.

Zagađenje azotom ide ruku pod ruku sa klimatskim promenama i utiče na bioraznilikost širom Evrope i to je pitanje na koje treba da se obrati velika pažnja, zaključuje Discover wildlife.

(EUpravo zato/Discoverwildlife)