Evropa je proizvela manje nereciklirane plastike u 2023. godini u odnosu na 2022, što se desilo prvi put, ali ostatak planete i dalje proizvodi više takve plastike, saopštio je Plastiks Evropa (Plastics Europe) dodajući da to smatra pretnjom za tranziciju.

Prošle godine, 27 zemalja Evropske unije, Velika Britanija, Norveška i Švajcarska zajedno su proizvele 54 miliona tona plastike (pad od 8,3 odsto) i 7,1 milion tona reciklirane plastike (pad od 7,8 odsto), prema godišnjim podacima koje je objavila profesionalna organizacija koja okuplja oko sto kompanija koje proizvode više od 90 odsto svih polimera u Evropi.

Ukidaju se radna mesta

"Ovi podaci su u suprotnosti sa globalnim porastom proizvodnje plastike od 3,4 odsto i znače da je udeo Evrope na globalnom tržištu dodatno opao na 12 odsto sa 14 odsto u 2022. i 22 odsto u 2006. godini," istaknuto je u saopštenju Plastics Europe.

Evropa je zadržala pozitivni trgovinski balans po vrednosti, a prvi put je postala neto uvoznik poliesterske smole po obimu u 2022. godini i gotovih plastičnih proizvoda od 2021. godine, dodaje se u tekstu.

U periodu između 2020. i 2023. godine evropski izvoz poliesterske smole pao je za 25,4 odsto.

"Ova promena ugrožava održivost evropskog lanca vrednosti plastike, koji trenutno pokriva više od 1,5 miliona radnih mesta u 51.700 kompanija i ostvario je više od 365 milijardi evra prometa u EU u 2023. godini", navodi Plastics Europe.

Konkurencija iz Azije i SAD-a

Glavni razlog za ovaj pad je "naglo povećanje uvoza" plastičnih smola i gotovih proizvoda koji su znatno jeftiniji nego u Evropi, "iz regiona sa manje strogim ekološkim standardima," kao što je Azija, i/ili iz zemalja sa znatno nižim troškovima energije, poput Sjedinjenih Američkih Država.

Evropa ostaje ipak region sveta gde je najviši udeo takozvane cirkularne plastike, odnosno reciklirane plastike ili plastike iz bioizvora, sa 14,8 odsto lokalne proizvodnje, što je porast od 0,7 odsto u odnosu na 2022. godinu, mada je taj porast usporen, ukazuje organizacija.

Pored pada u proizvodnji mehanički reciklirane plastike, 2023. godine u Evropi je proizvedeno samo 0,12 miliona tona hemijski reciklirane plastike, dok je proizvodnja plastike na bazi biljaka blago porasla i dostigla 0,8 miliona tona.

Upozorenje pred UN pregovore

Nekoliko dana pred otvaranja pregovora UN u Busanu u Južnoj Koreji, gde treba da se zaključi međunarodni ugovor o eliminaciji plastičnog zagađenja, Plastiks Evropa smatra da "erozija evropske konkurentnosti preti tranziciji te industrije ka cirkularnosti".

"Gorka istina je da već vidimo zatvaranje proizvodnih pogona u EU, što dovodi do premeštanja industrije, gubitka radnih mesta i održivih investicija. Tranzicija ka kružnosti biće uspešna samo ako kreatori politika hitno implementiraju okvirne uslove potrebne za povratak naše konkurentnosti i pruže atraktivnu dugoročnu perspektivu za ulaganja u kružnost. Prozor prilika je uzak, a vreme za odlučnu akciju je sada", upozorava Marko ten Brugenkate, predsednik Plastics Europe i predsednik kompanije Dow EMEAI.

(EUpravo zato/Plastic Europe)