Orke su se zabile u brod nedaleko od obale Španije, na severozapadu zemlje, a tom prilikom je oštećeno kormilo dok je jedan član posade ozbiljno povređen. Usledila je komplikovana spasilačka akcija, a ovo je samo jedan u nizu napada kitova ubica na brodove u Sredozemnom moru.
Orke su u maju potopile jahtu u Gibraltarskom moreuzu, uskom prolazu koji povezuje Atlantski okean sa Mediteranom. Naftni tanker koji tuda prolazio je uspeo da spasi dva člana posade.
Poslednjih godina su napadi orki postali sve učestaliji. Broj interakcija sa ljudima se utrostručio samo u poslednje dve godine, podaci su istraživačke grupe GTOA koja dokumentuje takve incidente na području Pirinejskog poluostrva.
Od 2020. su zabeležene stotine incidenata iako su istraživači napomenuli da su se orke od januara do maja ipak manje agresivno ponašale, u poređenju sa brojkama u prethodne tri godine u istom periodu.
Mornari pokušavaju na sve načine da oteraju orke, pa bacaju pesak u vodu, pale vatromete ili puštaju glasnu metal muziku.
Zašto orke napadaju brodove?
Morski biolozi smatraju da bi jednostavno mogle da budu orke tinejdžerskog uzrasta koje se igraju i oponašaju jedne druge.
Napadi na plovila su uneli zabunu među mornare i naučnike, a mnogi su posumnjali da orke uče jedne od drugih kako da potope brodove.
Brojne teorije su pokušale da objasne šta se krije iza ovakvog ponašanja - od potrage za hranom do nezadovoljstva jer se posle pandemije u Sredozemlju povećao broj brodova koji tuda prolaze.
Biolog Aleks Zerbini, predsedavajući naučnog komiteta Međunarodne komisije za kitove (IWC) i član grupe koju su osnovale Španija i Portugal kako bi se odgonetnuo ovaj problem, smatra da orke prate neku novu "kulturnu tradiciju" koja nema jasnu svrhu.
Orke bi, zapravo, mogle samo da prate nove trendove, uvereni su naučnici, preneo je Independent.
"Različite populacije imaju različitu ishranu koju održava kulturna razmena,a ti ekotipovi često imaju uporne obrasce u ponašanju. Jedinke mogu razviti neobično ponašanje koji ne služe nekoj svrsi koja je nama očigledna", poručio je biolog.
Istraživači su tokom godina posmatrali nekoliko neobičnih praksi koje su se razvile među orkama.
Primera radi, kitovi ubice u južnom Pacifiku su krajem osamdesetih počele da nose uginule losose na svojim glavama. To je počelo od mladunaca, a onda se proširilo među ostalim jedinkama.
Neobična navika je ubrzo nestala, a vratila se u leto 2008. posle čega je ponovo isparila.
Kada je reč o nedavnim incidentima, većina orki koja je napadala ili potapala brodove je bila mlađeg uzrasta.
"Nije postojalo ništa u njihovom ponašanju što bi sugerisalo da su agresivne. Većina interakcija se završavala bez posledica i materijalne štete", rekao je Zerbini za Vašington post.
Velika je verovatnoća da su orke jednostavno opčinjene brodovima, pa se očekuje da će njihova igra ubrzo prestati, ali je moguće da će se i vratiti u budućnosti.
(EUpravo zato/Independent)