Amsterdam slavi 750 godina od osnivanja, a proslave koje će trajati čitavu godinu, počele su danas.
U bazilici Sv. Nikole je održana misa, a uveče će se održati veliki rok koncert najpopularnijih holandskih zvezda.
Rođendan grada obeležen je sertifikatom izdatim 27. oktobra 1275. kojim je Amsterdam dobio povlasticu da ubira carine.
Osnivanje i razvoj grada slaviće se celu godinu nizom festivala, koncerata i informativnih događaja.
"Cilj: življi grad nego ikada ranije!", stoji na sajtu posvećenom obeležavanju godišnjice.
Među zanimljivim događajima koje će biti održani se izdavajaju 10. međunarodni skup "Sail Amsterdam" u avgustu 2025, a Parada ponosa u julu na gradskim kanalima bi trebalo da privuče posetioce iz celog sveta.
Posebno se naglašava razvoj Amsterdama od ribarskog sela do globalnog grada, kao i njegova savremena kulturna, umetnička i socijalna dostignuća.
Kada se pomene Amsterdam, većina ljudi pomisli na kanale, kuću Ane Frank ili Ulicu crvenih fenjera i liberalnije korišćenje pojedinih droga.
To je fascinantan grad u svakom pogledu, a mi ćemo pomenuti samo neke zanimljive činjenice.
Amsterdam stoji na 11 miliona stubova
Amsterdam leži na dva metra ispod nivoa mora i izgrađen je na mekom tresetu i glini. Veliki inženjerski poduhvat je bio potreban da bi se postavili temelji - čak 11 miliona drvenih stubova sprečava grad od potonuća.
Kanalima možete da jurite 100 km na sat
Ukoliko ste nekada maštali da živite na brodu, Amsterdam je pravi grad za vas. Sa 165 kanala, možete da plovite njima i do 100 km na sat, uopšte ne izlazeći iz okvira grada. To je vrlo impresivno za mesto koje je široko svega 15 kilometara. Tokom kratkih krstarenja nemoguće je videti sve kanale, ali možete uživati u upečatljivim kućama iz 17. veka, predivnim mostovima i brojnim muzejima.
Ukoliko padne kiša, uvek možete posetiti i Muzej kanala.
Poznato evropsko pivo se pravi u Amsterdamu
I dok većina evropskih zemalja ima makar jedan prepoznatljivi pivski brend, Holanđani mogu da se pohvale najpopularnijim. "Heineken" je osnovan u Amsterdamu 1864, a danas proizvodi oko 200 miliona hektolitara godišnje. Ukoliko ste ljubitelj piva, možete posetiti i pivaru "Heinekena" kako bi naučili nešto novo o proizvodnji ovog pića.
Sve je prepuno bicikala
U Amsterdamu ima više bicikala nego kuća, a kanali funkcionišu kao minijaturni auto-putevi. Zanimljivo je da se iz vode godišnje izvuče oko 25.000 bicikala.
Vožnja biciklom je i dalje jedan od najpogodnijih načina za obilazak ovog grada.
Dnevnik Ane Frank je dostupan na 70 jezika
Kuća Ane Frank je fascinantan pogled na najmračniji period ovog grada, a devojčica (13) koja se krila od nacista jedna je od najpoznatijih meštana Amsterdama. Tokom ture o Ani Frank možete da čujete priču o okupiranom gradu i vidite gde se dve godine krila jevrejska porodica. Njen dnevnik je u međuvremenu preveden na više od 70 jezika.
Grad je pun papagaja
Severna Evropa nije baš područje gde ćete naići na papagaje, ali to nije slučaj i u parku Vondelparku. Tamo živi oko 4.000 jarko zelenih tropskih ptica. Ali, kako? Urbana legenda kaže da se prevrnuo kamion koji je prevozio egzotične ptice, a drugi veruju da je jedna žena pustila par papagaja na slobodu.
Jedino što je sigurno je da ove ptice bujaju na ovoj lokaciji, tako da obratite pažnju na njih ako budete prolazili Vondelparkom.
Kuće su uske sa razlogom
Živopisne kuće Amsterdama su poznate i po tome što su prilično uske. Najuža ima fasadu od dva metra širine, ali razlog je bio jasan - porez. U 17. veku se porez naplaćivao prema širini imanja.
Više muzeja nego bilo gde na svetu
Za relativno mali grad, u kome živi oko milion stanovnika, Amsterdam obiluje muzejima - 85. Kada je reč o broju muzeja po glavi stanovnika, premašuju ga samo Pariz, Vatikan ili Vašington.
Pomenućemo samo neke - Muzej Van Goga, Rijksmuseum ili Moco.
Amsterdam ima više mostova i kanala nego Venecija
Amsterdam je bio malo ribarsko selo, ali zbog blizine moru, postao trgovački centar u 17. veku. Naselje je raslo, a vlasti su počele da grade mostove i kanale kako bi se povezali različiti delovi.
Danas tamo postoji više od 1.200 mostova, tri puta više nego u Veneciji. Kada je o kanalima reč, njihova dužina je dvaput veća nego u italijanskom gradu.
Nije se uvek tako zvao
Amsterdam se u početku zvao Amstrelredam. Veruje se da potiče iz 1275. i odnosi se na brane koje su izgrađene na reci Amstel da bi se sprečile poplave.
Kako je Amsterdam rastao, ime je skraćeno i pojednostavljeno.
Najstarija berza na svetu
Amsterdamska berza je otvorena 1602. godine i time najstarija na svetu. I danas radi, a ispred nje se nalazi statua bronzanog bika. Sada poznata kao "Euronext", u međuvremenu se spojila sa berzama iz Londona i Pariza. Ovo zdanje je takođe otvoreno za posetioce.
(EUpravo zato)