Bez obzira da li želite da vidite bele kućice na stenovitim liticama ili severna svetla kako osvetljavaju noćno nebo, Evropa ima nekoliko savršenih ostrva, prema oceni uglednog portala o putovanjima Lonely Planet. Zanimljivo je da na prvom mestu ostrvo države u našem komšiluku – Korčula u Hrvatskoj.
Evo pet najboljih evropskih ostrva.
Korčula, Hrvatska
Smeštena u Hrvatskoj, samo tri km od kopna, Korčula se može pohvaliti srednjovekovnim gradovima i selima, bogatim šumama savršenim za biciklizam i planinarenje, i najvažnije od svega, peščanom plažom. Južni deo ostrva ima uglavnom peščane plaže, često smeštene u izolovanim zalivima koji daju osamljen, slikovit osećaj. Uvala Luka Korčulanska udaljena je samo 15 minuta hoda od Starog grada Korčule i odlična je opcija ako tražite peščanu plažu.
Korčula je najprometnija u letnjim mesecima kada je kristalno čista voda topla i savršena za kupanje. Ali ako želite da izbegnete gužvu, onda je ostrvo isto tako lepo (možda čak i lepše) u sezonama od maja do juna i septembra do oktobra.
Korčula je takođe poznata po svojim gustim, mračnim šumama, koje su savršene za planinarenje i vožnju biciklom i odlično mesto za rashlađivanje tokom vrelog dana. Oko 5 km od grada Korčule nalazi se rezervat prirode Kočje koji je prekrasno zaštićeno područje koje oduzima dah.
Skijatos, Grčka
Zatvorenih očiju, zamislite grčku plažu iz svojih snova. Blistava šljunkovita uvala? Beli pesak? Kamena stena koji "grli more" na zalasku sunca?
Skijatos je sve ovo, i još mnogo toga, ocenjuje Lonely Planet. Rodno mesto velikog grčkog pisca iz 19. veka Aleksandrosa Papadijamantisa i ključna lokacija tokom grčkog rata za nezavisnost, ovo ostrvo bogato istorijom sa mirisom borova nalazi se nedaleko od kopnene Grčke, na pola puta između Atine i Soluna, u blistavim Sporadima.
Mala i opuštena prestonica, grad Skijatos, prepuna je ulica sa belim zidovima i tradicionalnom ostrvskom arhitekturom, dok drevni manastiri leže ušuškani u tihim planinama, a ima I neverovatno lepu obalu iza kojih se nalaze maslinjaci.
Sardinija, Italija
Najveće ostrvo na Mediteranu posle Sicilije, Sardinija važi za ostrvo osvajanja. Mnogi željni moći su ga želeli pre nego što je ostrvo postalo deo ujedinjene Italije 1861. godine, ali meštani nikada nisu dozvolili vremenu da izbrišu njihovu briljantnu priču.
Strast i ponos zbog sardinske kulture i nasleđa, tvrdoglavo zajedništvo, zarazna želja za zabavljanjem i ljubav ka laganoj hrani su osobine koje deli svaki ostrvljanin.
Osim toga, odlikuju ga lepe bele plaže, vrtoglave obalne staze i spektakularni zalivi prekriveni liticama, udaljena sela na vrhovima brda, neolitske grobnice i srednjovekovni gradovi.
Korzika, Francuska
Deo je Francuske više od 200 godina, ali divlja Korzika dramatično se razlikuje od kopna. Bilo da se radi o običajima, kulturi, kuhinji ili jeziku, jedinstveni korzikanski identitet izvire iz svakog poslednjeg lepog sela na vrhu brda.
Prirodni pejzaž Korzike je oduševljavajuć. Peščane plaže i uvale sa zlatnim polumesecima, guste šume i zelene doline, planinski grebeni i stenoviti rtovi su raj za istraživače.
Menorka, Španija
Menorka je jedno od Balearskih ostrva koje se nalazi u Sredozemnom moru i pripada Španiji. Ime je dobilo jer je manje od susednog ostrva Majorka (šp. Menorca, kat. Menorca; od latinskog Balearis Minor, kasnije Minorica “manje ostrvo").
Proglašena UNESCO-ovim rezervatom 1993. godine, prelepa Menorka otkriva inspirativno dizajnirane agroturizme (ruralne hotele), mistične ruševine iz bronzanog doba, močvare, obalne staze sa mirisom borova i niz najizvrsnijih plaža u zemlji.
Njegova dva elegantna grada pričaju priče o zaraćenoj prošlosti: lučki glavni grad Mao (Mahon) obiluje arhitekturom pod britanskim uticajem, dok živopisna Ciutadela donosi više španskog duga.
Ispod ovih ostrva našli su se Sarema, Estonija; Lofotenska ostrva, Norveška; Gotland, Švedska; Teksel, Holandija; Ostrva Sili, Engleska; Ostrvo Skaj, Škotska; Inis Mor, Irska.
(JA/EUpravo zato/Lonely planet)