Francuska je početkom maja uvela nova, znatno fleksibilnija pravila za izdavanje EU plave karte, sa ciljem da privuče više visokoobrazovanih stranih radnika i pomogne u rešavanju problema nedostatka radne snage u različitim sektorima ekonomije.

Prema novim pravilima, kandidati koji rade u određenim oblastima i imaju najmanje tri godine relevantnog radnog iskustva sada mogu konkurisati za EU plavu kartu u Francuskoj. Ranije je bilo neophodno da imaju završen trogodišnji fakultet ili najmanje pet godina radnog iskustva.

Takođe, smanjena je i obavezna dužina trajanja radnog ugovora. Umesto ranije propisanih 12 meseci, sada je dovoljno da kandidati imaju ugovor na samo šest meseci. Ipak, stručnjaci ističu da ova izmena neće drastično promeniti situaciju na tržištu rada, budući da se visoko kvalifikovani radnici u Francuskoj najčešće zapošljavaju na neodređeno.

Veća mobilnost unutar EU i duže važenje vize za kratkoročne ugovore

Novine se odnose i na lakši ulazak stranaca koji već poseduju EU plavu kartu iz druge zemlje članice. Umesto dosadašnjih 18 meseci boravka u toj zemlji, sada je dovoljno da su u prethodnoj državi članici proveli najmanje 12 meseci kako bi mogli da pređu u Francusku bez posebne vize, prenosi Schengen.News.

Žene
Foto: Jacob Lund/Shutterstock

Za radnike sa kratkoročnim ugovorima (kraćim od dve godine), Francuska sada produžava trajanje EU plave karte – ona će važiti tri meseca duže od samog ugovora. Ovo daje dodatno vreme stranim radnicima da obnove postojeći ugovor ili pronađu novi posao, a da pritom ne izgube pravo na boravak i rad.

Lakši put ka dugoročnom boravku u EU

Još jedna važna novina odnosi se na sticanje prava na stalni boravak. Državljani trećih zemalja koji žele da apliciraju za desetogodišnju EU dozvolu za dugoročni boravak više nisu ograničeni samo na godine provedene sa EU plavom kartom. Od sada, u obračun ukupnog petogodišnjeg boravka ulazi i vreme provedeno u EU sa drugim vrstama boravišnih dozvola.

Francuska se 2023. godine našla među tri zemlje Evropske unije koje su izdale najviše EU plavih karata – oko 4.000, što je činilo oko četiri odsto svih izdatih karata u EU.

Šta je EU plava karta?

EU plava karta (EU Blue Card) je boravišna i radna dozvola namenjena visokoobrazovanim državljanima trećih zemalja koji žele da rade i žive u nekoj od država članica Evropske unije (osim Danske i Irske, koje ne učestvuju u ovom programu). Uvedena je 2009. godine kao instrument EU politike za privlačenje kvalifikovanih radnika izvan Unije, kako bi se odgovorilo na sve veće potrebe tržišta rada, naročito u sektorima poput informacionih tehnologija, zdravstva, inženjeringa i naučno-istraživačkog rada.

Kandidati za plavu kartu moraju ispuniti određene uslove, među kojima su: validna ponuda za posao u EU, odgovarajuće visoko obrazovanje ili ekvivalentno radno iskustvo, kao i minimalna visina plate koju određuje svaka zemlja pojedinačno. Plava karta omogućava radnicima pravo na boravak, spajanje porodice i kasniji prelazak u drugu članicu EU pod pojednostavljenim uslovima.

Osim što olakšava proces zapošljavanja i boravka, EU plava karta može poslužiti i kao put ka stalnom boravku. Posle određenog vremena, korisnici mogu aplicirati za EU dozvolu za dugoročni boravak, što donosi dodatnu sigurnost i stabilnost.

(EUpravo zato)