Evropska unija predložila je uvođenje jedinstvene takse od dva evra na milijarde malih paketa koji se direktno šalju na kućne adrese građana, a koji u ovom trenutku uglavnom dolaze iz Kine, poput onih sa Temua.

Ova nova taksa bi značila da pošiljke čija je vrednost manja od 150 evra više neće biti oslobođene carine.

Kako je rekao evropski komesar za trgovinu Maroš Šefčovič, očekuje se da tu taksu plaćaju internet platforme, uključujući kineske gigante kao što su Temu i Shein.

Prošle godine u Evropsku uniju je ušlo 4,6 milijardi ovakvih paketa, a više od 90 odsto njih je stiglo iz Kine. Taj obim robe, naveo je Šefčovič, stvorio je ogroman pritisak na carinske službe EU i otežao kontrolu bezbednosti i kvaliteta proizvoda koji ulaze na evropsko tržište.

Predložena taksa bi, kako je rekao, "nadoknadila troškove" i deo prihoda bi trebalo da ide u budžet EU.

Tih dva evra odnosilo bi se na pakete koji se direktno šalju potrošačima, dok bi za pakete koji idu u skladišta važila niža taksa od 0,50 evra.

Carine Donalda Trampa su "krive"

Ovaj potez dolazi nakon što su Sjedinjene Američke Države, tokom mandata predsednika Donalda Trampa, uvele nove carine na kinesku robu – uključujući i dodatne takse na male pošiljke.

Nakon nedavnih pregovora, stopa carine na pakete vrednosti do 800 dolara snižena je sa 120 odsto na 54 odsto, ali je i dalje zadržana fiksna taksa od 100 dolara po paketu.

Postojala je bojazan da bi kineski e-trgovinski giganti, suočeni sa novim američkim merama, mogli preplaviti evropsko tržište jeftinom robom, jer bi proizvodi prvobitno namenjeni SAD morali biti preusmereni na druga tržišta.

Evropski trgovci već dugo upozoravaju da su u neravnopravnom položaju u odnosu na konkurenciju iz inostranstva, za koju tvrde da ne poštuje stroge standarde EU kada je reč o kvalitetu i bezbednosti proizvoda.

Kompanije Shein i Temu su ranije izjavile da su spremne da sarađuju sa evropskim regulatorima i udruženjima za zaštitu potrošača. Temu tvrdi da u EU ima 92 miliona korisnika, dok Shein navodi da ih ima preko 130 miliona.

Pre nego što su uvedene američke carine, ove platforme su se oslanjale na tzv. "de minimis" izuzeće, koje im je omogućavalo da šalju robu male vrednosti direktno kupcima u SAD bez plaćanja carina ili uvoznih taksi.

(EUpravo zato)