Britanske i francuske vlasti odobrile su konkurentskim železničkim kompanijama da pokrenu vozove koji će saobraćati kroz Rokamski tunel, čime će konkurisati poznatom Eurostaru. 

Šta će ovo značiti za putnike?

Povećanje konkurencije

Dolazak novih železničkih operatera sigurno će povećati konkurenciju na tržištu, što bi moglo rezultirati nižim cenama i boljim uslovima putovanja. Putnici će imati veći izbor, čime će im biti omogućeno da lakše pronađu povoljnije opcije za putovanja između Velike Britanije i Francuske.

Više opcija za polaske i destinacije

Uz konkurenciju Eurostaru, nova železnička preduzeća mogu ponuditi različite polaske i rute, kao i povezivanje sa novim destinacijama. To bi putnicima moglo omogućiti lakši pristup manjim gradovima ili područjima koja nisu direktno povezana sa trenutnim železničkim linijama.

Poboljšanje kvaliteta usluge

Kako bi se izborili za svoje mesto na tržištu, novi prevoznici će biti podstaknuti da unaprede kvalitet svojih usluga. Putnici mogu očekivati udobnije vozove, bolju infrastrukturu na stanicama i unapređene uslove tokom putovanja.

Potencijalna ulaganja u infrastrukturu

Povećanje konkurencije može dovesti do poboljšanja infrastrukture, uključujući brže i efikasnije železničke linije, kao i ulaganje u modernizaciju vozova. Takođe, može doći do proširenja postojećih ili izgradnje novih železničkih stanica, što bi značajno unapredilo ukupan doživljaj putovanja.

Ekološka konkurencija

Železnički prevoz je sve popularniji zbog svoje ekološke prihvatljivosti, a povećanje konkurencije moglo bi podstaći nove prevoznike da ponude održivije opcije. To može uključivati korišćenje ekološki prihvatljivih vozova ili inicijative za smanjenje ugljeničnog otiska.

Za putnike, ovo znači širi izbor i poboljšane uslove putovanja, što svakako predstavlja dobru vest za sve koji koriste međukanalske vozove.

Koji železnički operateri žele da saobraćaju kroz Rokamski tunel?

Iako je Rokamski tunel otvoren za konkurenciju još 2010. godine, nijedan drugi operater nije pokušao da ugrozi dominaciju Eurostara.

Međutim, nedavne regulatorne promene i pravni izazovi izazvali su ubrzanje interesovanja, a nekoliko kompanija se sada takmiči za pružanje novih usluga.

Jedan od tih operatera je Virgin Group, koja je izjavila da želi da pokrene međukanalske železničke usluge do 2029. godine. Razgovori su već u toku u vezi sa flotom vozova koji bi saobraćali na ovoj liniji.

Za pristupanje Rokamskom tunelu bori se i španski konzorcijum pod imenom Evolyn.

Ova kompanija planira da pokrene brzi železnički saobraćaj između Londona i Pariza, a već je postigla dogovor sa Alstomom za nabavku 12 brzih vozova za ovu uslugu.

Takođe, konkurenciju predstavlja i startap Gemini Trains, na čelu sa lordom Toni Berklijem, britanskim aristokratom i bivšim inženjerom Eurotunela.

Gemini je podnela zahtev za dozvolu za rad i planira da poveže Pariz, Strazbur, Kelnu i Ženevu sa flotom od 10 vozova do 2029. godine.

Ostali operateri su ranije iskazivali interes za otvoreni pristup Rokamskom tunelu.

Deutsche Bahn je 2010. godine prikazala brzi voz na londonskoj stanici St Pancras, čime je najavila svoju nameru da poveže London sa nemačkim destinacijama poput Frankfurta i Kelna.

Međutim, ova kompanija još uvek zvanično nije ušla u borbu za pružanje usluga kroz tunel.

Hoće li nove opcije biti dobre za putnike kroz Rokamski tunel?

Povećana konkurencija na uslugama kroz Eurotunnel široko je prihvaćena kao nešto što će doneti korist putnicima.

Kao i na svakom tržištu, više konkurencije obično dovodi do nižih cena, boljih usluga i veće ponude, a tržište železničkog saobraćaja kroz Rokamski tunel nije izuzetak.

Jan Leriš, izvršni direktor Getlinka, kompanije koja upravlja Rokamskim tunelom, rekao je za BBC da će kroz konkurenciju "tržište biti dinamičnije, a svi operateri će poboljšati svoju ponudu."

"Volim Eurostarovu uslugu, ali konkurencija tera sve učesnike da budu bolji", kaže Mark Smit, poznat kao Čovek sa sedišta 61.

Prema njegovim rečima, dodatni kapacitet če stvoriti niže cene.

"Ovo je definitivno dobra vest za putnike", zaključio je on.

Iako se očekuje da cene usluga kroz Eurotunnel opadnu kako konkurencija bude jačala, više opcija je ključ za atraktivnost železničkih linija.

Mogućnost da se putuje direktno do Londona iz gradova u Nemačkoj, Švajcarskoj i šire predstavlja dobar prvi korak ka tome da železnica postane adekvatna alternativa vazdušnom saobraćaju i podsticanju putnika da pređu na ovu ekološki prihvatljiviju vrstu prevoza.

Smit takođe napominje da bi moglo biti više veza u Velikoj Britaniji, jer je Gemini Trains najavila usluge iz Ebbsfita u Kentu.

"Eurostar to ne želi da radi. Nadam se da će konkurenti razmisliti i o lakšem pristupu za bicikle i dopuštanju vožnje pasa", zaključio je on.

(M.A./EUpravo zato/euronews.com)