Norveška je otkrila planove za izgradnju najdužeg i najdubljeg podvodnog tunela na svetu, koji će skratiti putovanje na obalnom autoputu E39 za 11 sati. Evropska ruta E39 je put dužine 1.330 kilometara u Norveškoj i Danskoj. Za ovo putovanje vam je inače trebalo oko 21 sat.
Tunel, poznat kao Rogfast, dug 26,5 kilometara, povezaće okruge Randaberg i Bokn preko vodene površine širine 26 kilometara. Vozači će morati da plate putarinu od oko 35 evra za korišćenje tunela, čije će prelaženje trajati 35 minuta.
On će biti u obliku dvocevastog tunela sa po dve trake i maksimalnom dubinom od 396 metara a procenjuje se da će izgradnja koštati oko 1,8 milijardi evra i biće iskopan kroz sloj stena ispod vode.
Planovi za Rogfast prvobitno su odobreni u norveškom parlamentu 2017. godine, ali su zaustavljeni 2019. zbog budžetskih i ugovornih problema.
Projekat ima cilj da skrati trenutno putovanje na obalnom autoputu E39, koji povezuje Kristiansand na jugu i Trondheim na severu Norveške, sa 21 na 10 sati. Trenutno se ruta prekida sa sedam trajektnih prelaza, koji često kasne zbog loših vremenskih uslova, izjavio je Odvar Karmo, menadžer projekta Rogfast.
"Luka u Mortaviki je prilično izložena, i tokom zime trajekti ponekad moraju da se preusmere u drugu luku. Kada tunel bude završen, nećemo morati da zavisimo od dobrih vremenskih uslova da bismo održali otvorene puteve. Oko pola godine nakon poslednjih bušenja i eksplozija, moramo da isporučimo projekat, tako da imamo mnogo posla koji moramo obaviti istovremeno. Ovde je više reč o logistici nego o samom kopanju tunela".
Deo šireg projekta
Tunel je deo šireg projekta vrednog oko 41 milion evra za unapređenje celog autoputa E39 – 40 odsto sredstava dolazi iz budžeta, dok će se ostatak nadoknaditi kroz putarine – a očekuje se da će biti završen oko 2033. godine.
Ostali predlozi za rešavanje problema neredovnih trajektnih veza uključuju "plutajuće" podvodne tunele, pričvršćene za morsko dno na mestima gde su fjordovi previše duboki za iskopavanje.
Nakon završetka, Rogfast će postati najduži i najdublji podmorski drumski tunel na svetu, pretekavši norveški tunel Laerdal, dug 24 kilometra (15 milja), između Laerdala i Aurlanda.
U međuvremenu, novi podvodni tunel dug 27 kilometara (17 milja) mogao bi do 2030. godine povezati evropsku mrežu brzih vozova sa severnom Afrikom – ako predlog vredan 6 milijardi evra bude realizovan.
Naime, u maju je objavljeno da su u toku strateški planovi za tunel koji bi uveo uslugu brzih vozova povezujući postojeće španske železničke linije sa marokanskom prugom Al Borak, kapaciteta 320 km/h, otvorenom 2018. godine.
Ruta koja bi polazila iz Madrida, Španija, za Kazablanku, Maroko, prolazila bi preko Alhesirasa i Tangera i protezala se ispod Gibraltarskog moreuza.
Razvojni timovi se nadaju da bi tunel mogao biti završen za samo šest godina, taman za Svetsko prvenstvo u fudbalu 2030, koje će zajednički organizovati Španija, Portugal i Maroko.
(EUpravo zato)