Evropska komisija osmislila je "holističku" strategiju za suzbijanje uticaja velikih platformi za onlajn kupovinu, piše Euractiv.

Evropska unija je 2024. godine zabeležila ogroman porast uvoza putem kompanija za onlajn trgovinu, poput Temu i Shein, primivši 4,6 milijardi pošiljki robe male vrednosti – što je dvostruko više u odnosu na 2023. godinu. Čak 91 odsto ovih proizvoda dolazi iz Kine. Male vrednosti su paketi ispod 150 evra, koji ne podležu redovnim carinskim proverama.

U EU su platforme Temu i Shein doživele eksponencijalni rast, dostigavši 75 miliona korisnika u roku od samo nekoliko meseci tokom 2024. godine.

Sada Komisija želi da odgovori na ovaj nagli rast uvoza kroz višeslojnu strategiju, koja uključuje strukturne izmene carinskih pravila EU, strožu primenu postojećih zakona o zaštiti potrošača i uvođenje ekoloških standarda EU za kompanije koje se bave onlajn trgovinom.

Jačanje carinskih pravila i nadzora

U okviru reforme carinskih pravila, Komisija želi da pruži dodatne resurse nacionalnim carinskim organima, kako bi mogli da detaljnije proveravaju male pošiljke. Trenutno, samo šest država članica obavlja čak 89 odsto svih carinskih provera robe kupljene putem interneta u Evropi.

Izvršno telo EU takođe ima cilj da promoviše primenu veštačke inteligencije i digitalnih tehnika u proveri pošiljki kako bi se sprečio uvoz ilegalne robe, navodi se u nacrtu. Carinske vlasti će dobiti podršku nove Carinske uprave EU, koja će obrađivati carinske podatke u okviru jedinstvenog IT sistema.

Kada je reč o ekološkim standardima, nacrt predviđa obavezu proizvođača da plate ovlašćenoj organizaciji za upravljanje recikliranim otpadom iz odeće i obuće.

Očekuje se da će nacrt izveštaja biti objavljen u sredu.

Pod nadzorom

Kineske platforme, poput Temu, Shein i Alibaba, bile su pod nadzorom regulatornih tela EU od prošle godine.

Temu se trenutno suočava sa istragom u okviru Akta o digitalnim uslugama (DSA) EU. Istrage su usmerene na prodaju neusklađene robe u EU, upotrebu adiktivnog dizajna na platformi i način na koji korisnicima preporučuju proizvode.

Ova platforma je takođe pod istragom Evropske komisije i nacionalnih tela za zaštitu potrošača zbog navodnog kršenja zakona EU o zaštiti potrošača.

U međuvremenu, Shein takođe podleže regulativi DSA, ali Komisija nije pokrenula formalnu istragu nakon što je prošle godine primila dovoljno informacija od same platforme.

Nagli rast kineskih platformi prošle godine izazvao je uzbunu među potrošačkim organizacijama, lobistima i udruženjima trgovaca širom EU.

(EUpravo zato/Euractiv)