Francuska skupština je 8. jula usvojila sporni "Duplomov zakon", nazvan po konzervativnom poslaniku Lorenu Duplomu koji ga je predložio.
Nacrt zakona je predstavljen parlamentu kao način da se smanji pritisak na poljoprivrednike koji su se više puta žalili da birokratska ograničenja, nepravedna konkurencija i stroga regulacija imaju negativan uticaj na njihov sektor.
Međutim, pojedini poljoprivrednici, medicinski stručnjaci i aktivisti za zaštitu životne sredine su kritikovali nacrt zakona, posebno deo koji predlaže uvođenje pesticida acetamiprida. U pitanju je hemikalija koja je dobro poznati ubica oprašivača jer je vrlo toksična po ekositem. U Francuskoj je zabranjena 2018.
Sve to je navelo studentkinju Eleonoru Pateri (23) da pokrene peticiju protiv zakona, a od 10. jula je prikupila više od 500.000 potpisa.
Na taj način se otvara put ka parlamentarnoj raspravi o suštini zakona.
Efekti acetamiprida na ljude i dalje nisu sasvim poznati zbog manjka studija velikih razmera, ali su svakako izvor zabrinutosti.
Taj pesticid je posebno tražen među proizvođačima cvekle i lešnika, koji smatraju da nemaju alternativu u borbi protiv štetočina i da su bez njega izloženi nelojalnoj konkurenciji. S druge strane, pčelari upozoravaju da je taj pesticid "ubica pčela".
Po prijemu 500.000 potpisa, i ako potpisi dolaze iz najmanje 30 francuskih departmana ili prekomorskih teritorija, telo Narodne skupštine može odlučiti da organizuje raspravu na javnoj sednici.
Međutim, raspravljaće se samo o peticiji jer se zakon neće preispitati u suštini, a još manje eventualno ukinuti. U Francuskoj, nijedna peticija nikada nije bila tema rasprave u parlamentu u skorijoj istoriji.
Peticija Eleonor Pateri je izazvala neviđeni entuzijazam, a na društvenim mrežama su je podržale i neke poznate ličnosti poput glumca Pjera Nineja (Pierre Niney) i brojnih levičarskih poslanika.
Zakon kojim se odobrava sporni pesticid je "naučna, etička, ekološka i zdravstvena zabluda", navela je studentkinja, koja sebe opisuje kao "budućeg stručnjaka za zdravlje životne sredine".
Zakon su zatražila dva velika poljoprivredna sindikata. Levica i ekolozi su se direktno suprotstavili tom zakonu, koji je kritikovalo nekoliko udruženja za zaštitu životne sredine.
Za francusku ministarku poljoprivrede, desničarku Ani Ženevar zakon predstavlja "veliki korak ka ponovnom sticanju prehrambenog suvereniteta".
Poslanici levice su se 11. jula obratili Ustavnom savetu, telu nadležnom za praćenje usklađenosti zakona, smatrajući zakon nespojivim sa zaštitom životne sredine i pravom na zdravlje.
(EUpravo zato/France24.com)